Burdur İl'i süt üretimi ve değerlendirilmesinde kooperatiflerin etkinliği
The Effectivenes of cooperatives on milk production, processing and marketing in Burdur
- Tez No: 35064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDİ KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
I ÖZET BURDUR İLİ SÜT ÜRETİMİ VE DEĞERLENDİRİLMESİNDE KOOPERAT İ FLERİ N ETKİ NL İĞİ Turan Güngör An kar a ün i ver s i t es i Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknol o j i si Anabi 1 i m Dal ı Danışman Yrd. Doç. Dr.Abdi KARACABEY J ür i Yrd -Doç Dr. Abdi KARACABEY Prof.Dr.Tümer URAZ Yrd.Doç.Dr son gül ÇAKMAKÇI Bu çalışmada, Burdur ili dahilinde bulunan Köy K a 1 k ı n m a K o o p e r a t i f 1 e r i n d e n gayeli örnekleme yolu ile seçilen 13 kooperatif ve bu kooperat i f 1 ere ortak olan i 1 e an k e t y a p ı1 a r arak kooperatiflerin ortaklarından almış oldukları süt ün ür e t i c i 1 er den 53 t an es i i1e anket y a pı1ararak kooperatiflerin ortaklarından almış oldukları sütün sat ışında oy n a d ık lar ı r o 1 ar a ş t ır ı1 m ış tır. Araştırma sonucunda kooperatiflerin sütü üçer aylık dönemlerde Burdur ili S. S. Köy Kalkınma ve. Tar ı msal Amaç lı Kooperat i f1 er Bi r 1 i ği taraf ı ndan organ ize edilen ihale usulü ile pazarladıkları ve Birliğ-in koyduğu kurallar ile hem üreticilerin, hem de alıcıların hak ve çıkarlarını gözeten bir sistemin oluşturulduğu, tespit edi lmi ştir. ANAHTAR KELİ MELER : Burdur, Süt toplama kooperatifi, Süt i hal esi
Özet (Çeviri)
I I ABSTRACT! THE EFFECTiVENES OF COOPERATIVES ON MiLK PRODUCTION, PROCESSING AND MARKETİ NQ i N BURDUR Turan Ali SöNBöR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department o-f Agricultural Economics Super vi sor s Asst » Prof. Dr. Abd i KARACABEY 1994, Pages 5? Jury s Asst.Pro-f.Dr, Abdi KARACABEY Pr o-f « Dr. Turner URAZ Asst. Pr o-f ¦ Dr. Son g ü 1 Ç AKİİ AKÇ I In this work, the role o-f Rural Development Cooperatives on the marketing o-f milk purchased -from their partners have been searched. For that purpose, 13 Rural Development Cooperatives based city o-f Burdur and 58 producers who are the partners of these cooperatives were selected by using the judgment sampling method and a s u. r v e y w a s con d u c t e d. At the conclusion of this study? it is confirmed that, the cooperatives market the milk by way of bids organised by city of Burdur Rural Development and Agricultural Cooperatives Association every three months» By this way, a system in which the rights and interests of both producers and buyers 3.re protected is established with the help of the rules and regulations 3.d ap ted by Assoc i at i on. KEY WORDS» Burdur, Cooperative of milk collecting, M i 1 k a d i u d i c a t ion.