Synthesis of functional ketonic resins
Fonksiyonel ketonik reçinelerin sentezi
- Tez No: 350675
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Polimerik malzemeler ısıl davranışlarına göre termoplastik ve termoset reçineler olmak üzere sınıflandırılırlar. Termoplastikler ısı etkisi ile şekillenebilirler. Termosetler ise ısı etkisi ile kürlendikten sonra yeniden şekillenemezler. Siklohekzanon formaldehit reçinesi, yapısına katıldığı sistemlerin parlaklığını, ışık geçirgenliğini arttırır, organik çözücülerin çoğunda çözünür. Epoksi reçineler hızlı kürlenmesi, düşük büzülme yüzdesi, yapıştırıcı olarak kullanılması, ısıl dayanımının yüksek olması, kimyasallara karşı direnç göstermesi gibi sebepler nedeniyle, UV ile kürlenme teknolojisinde en fazla kullanılan polimerlerdendir. UV ile kürlenme teknolojisi çevre duyarlılığı, enerji tüketiminin az olması, işlemlerin oda sıcaklığında meydana gelmesi, çok hızlı olması ve çözücüye gerek duyulmaması gibi özelliklerinden dolayı endüstride, kaplamalarda, baskı malzemesi yapımında, yapıştırıcı uygulamalarında çok fazla kullanım alanına sahiptir. Üzerinde çalışılan bir diğer konu fotoçaprazbağlanma reaksiyonlarıdır. Fotoaktif kromofor grup etrafında bulunan çifte bağlar, maddelerin fotoduyarlılıklarını arttırmaktadır. Kalgon grupları olarak adlandırılan çifte bağ içeren maddeler, yüksek çözünürlük, film oluşturma, yüksek fotoduyarlılık, kürlendikten sonra çözücülere karşı dayanıklılık ve termal kararlılık özelliklerine sahiptirler. Bu çalışmada zincir yapısında kalgon ve vinil grupları içeren siklohekzanon formaldehit reçinesi sentezlenmiş, fotoçaprazbağlanma reaksiyonları ve oluşan filmlerin özellikleri incelenmiştir. Araştırma planı kapsamında fotoaktif kalgon ve polimer sistemine katılan vinil grupları içeren fonksiyonel siklohekzanon formaldehit reçinesi sentezlenmiştir. Ürünlerin karakterizasyon çalışmaları FT-IR, 1H-NMR cihazları ile yapılmıştır. Sentezlenen modifiye reçinelerin epoksi akrilat, reaktif incelticiler ve fotobaşlatıcı ile formulasyon çalışmaları yapılarak, film oluşturma ve kaplama uygulaması sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymeric materials can be thermoplastic and thermoset resins according to their thermal behaviours. Thermoplastics can be reshaped with heating. Thermosets can't be reshaped with heating because these materials can be cured with heating. Cyclohexanone formaldehyde resins are used to increase gloss and light transmittance of systems. Also, they can be soluble most of organic solvents. Because of rapid cure, low shrinkage, being applicable in adhesive systems, high thermal stability and show resistance against chemicals, epoxy resins are widely used polymeric materials in industy. UV curable coating application is an innovative technology and this technique combines a number of advantages such as low energy consumption, less environmental pollution and very rapid curing even at ambient temperatures. UV curing technique represents a major advance in development of coating, ink and adhesive industries. Photocrosslinking reactions are another important research subject. Photoactive substances have chromophore group, increasing the photosensitivity of products. Because of high solubility, film forming properties, high photosensitivity, resistance against solvents and thermal resistance, chalcones can be used in photocrosslinking reactions. In this thesis, cyclohexanone formaldehyde resin was modified with having photosensitive chalcone and radically polymerizable vinyl groups in the structure. Characterization of oligomers were performed by FT-IR and 1H-NMR spectroscopic techniques. Formulations containing functional cyclohexanone formaldehyde resin, epoxy acrylate, reactive diluents and photoinitiator were applied and polymerized under UV irradiation. Film forming and coating properties of UV cured films were evaluated.