Essays in applied economic theory
Uygulamalı ekonomi teori makaleleri
  1. Tez No: 350737
  2. Yazar: SADETTİN HALUK ÇİTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ KAYGUSUZ, YRD. DOÇ. DR. EREN İNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez birbirinden bağımsız iki konuyu içermektedir. Bunlardan herbiri ilgilendiğim araştırma alanlarını temsil etmektedir. Tezin ilk bölümü etkileyici ve büyüyen Aile Makroekonomisi literatürüne katkı yapmaktadır. Bu bölümde, çok eşli evliliğin tarih boyunca birçok toplumda yaygın olmasına rağmen neden modern gelişmiş ülkelerde neredeyse kaybolduğunu açıklayan bir kuram öneriyoruz. Ekonomik kalkınma sürecinde iş piyasasındaki ücret seviyesinin artmasının tek eşli evliliğin yükselişine neden olduğunu gösteriyoruz. Özellikle, bir evlilik pazarı genel denge modeli kapsamında, iş piyasasındaki ücret seviyesinin artmasının kadınlar için tek eşli evliliğin değerini arttırdığını, bunun da erkekler için çok eşli evliliğin maliyetini yükseltmek suretiyle çok eşliliği azalttığını gösteriyoruz. Tezin ikinci bölümü ise Eren İnci ile birlikte yazılmış olup, fi…nansal ekonomi ve kariyer kaygısı literatürlerine katkı yapmaktadır. İkinci bölümde, özellikle, CEO’'ların işten atılma risklerinin …firmayı yönetirken seçtikleri risk seviyesine etkisini analiz ediyoruz. CEO’'ların risk seçimleri vasıtasıyla piyasanın onların yönetim kabiliyetleri hakkındaki kanaatlerini değiştirebileceğini gösteren özgün bir mekanizma sunuyoruz. CEO’'ların aşırı risk alarak, işten atılma risklerini azaltabildiklerini ve bugün daha az ücret almak pahasına yarın karşı karşıya kalacakları işten atılma riskini azaltmaya çalıştıklarını gösteriyoruz. Modelde, sabit ücret ve şirket hissesi cinsinden ödemelerin her türlü doğrusal karışımına izin veriyor ve teşviklerin CEO'’ların aşırı risk almasını önleyemeyebileceği pazar yapılarının olduğunu gösteriyoruz.Anahtar Kelimeler Tek E¸sli Evlilik, «ok E¸sli Evlilik, Kalk¨nma, Kariyer Kayg¨s¨, Risk Alma
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of two chapters that are independent of each other. Each of them represents an area of my research interests. The fi…rst chapter contributes to the fascinating and growing literature of Family Macroeconomics. In this chapter, we offer a simple theory that explains why polygyny marriage has almost disappeared in modern industrialized countries although it had been common in most of the societies throughout history. We demonstrate that the increase in labor income through the process of economic development has led to the rise of monogamy. Specifi…cally, we show in a general equilibrium model of marriage market that the increase in labor income improves women’s' outside option, monogamy mating. This, in turn, reduces polygyny by increasing the cost of polygyny mating for men. The second chapter is a joint work with Eren Inci and it contributes to the fi…nancial economics and career concerns literatures. In particular, we analyze how CEOs'’layoff risk affects their risk choice in overseeing the …firm. We provide a novel mechanism in which CEOs can change market'’s belief about their ability by their risk choice. We show that a CEO can decrease her layoff risk by taking excessive risk and trade off current compensation for layoff risk. We allow for any linear combination of fixed-wage and stock compensation and show that there are market structures in which explicit incentives are not helpful in preventing CEOs from taking excessive risk.Keywords Polygyny, Monogamy, Development, Career Concern, Risk Taking