İbn Âşur tefsirinde siyaset toplum ve kadın konuları
Politics, society and woman in İbn Âshur's commentary on the Koran
  1. Tez No: 350791
  2. Yazar: YAKUP YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Müfessir Tahir İbn Âşur?un et-Tahrîr ve?t-Tenvîr adlı eseri önemli bir tefsirdir. Dil ve Belağât açısından zengin olan bu kaynak, dönemine ait güncel yorumlar ile de dikkatlerimizi çekmektedir. Tezimizde hem bu önemli eseri tanıtmak hem de Tahir İbn Âşur?un Siyaset Toplum ve Kadın konularına yaklaşımını ortaya koymayı hedefledik.Giriş bölümünde araştırmamızın önemi, amacı, kapsamı ve metodu başlıklarının yanı sıra, İbn Âşur?un hayatı ve eserleri yer almaktadır. Birinci bölümde ise tefsirinin özellikleri işlenmiştir. İkinci bölümde de İbn Âşur Tefsirinde Siyaset Toplum ve Kadın konuları ele alınmıştır. Bu çalışmamızda et-Tahrîr ve?t-Tenvîr adlı asıl kaynağımızın dışında klasik tefsir kaynaklarının birçoğuna müracaat edilmiş, müfessirimizin görüşleriyle uyuşan ve ayrışan yönlere işaret edilmiştir. Ayrıca hadis kaynaklarına ve çalışmamızla ilgili diğer eserlere de atıfta bulunulmuştur.Çalışmamız neticesinde ise şu sonuçlara ulaşılmıştır. İbn Âşur?un tefsiri dil ve belağât yönünden oldukça zengin ve tefsirle ilgili ma?lumat bakımından geniş bir eserdir. İbn Âşur?un siyaset toplum ve kadın konuları ile ilgili önemli tespitleri vardır. Ona göre Müslümanların mutlaka siyasi yapılarının olması gerekir. Yönetimin adı ister hilâfet, ister cumhuriyet ya da farklı bir isim olması önemli değildir. İbn Âşur?a göre önemli olan, hak ve adâlet temelleri üzerine kurulmuş, insana değer veren, toplumun huzur ve refahını önceleyen bir yönetim ideal olandır. Ayrıca müfessire göre kadın, toplum içerisinde erkek gibi saygın bir varlıktır. Kadınlar da erkekler gibi yönetimde, ticarette ve sosyal hayatın tüm alanlarında aktif görev alabilirler.
Özet (Çeviri)
Ibn Ashur?s commentary on the Koran named ?et-Tahrîr ve?t-Tenvîr? is a serious contribution to the literature. The commentary is abounding in terms of language and rhetoric and caught our attention in interpreting current issues in light of Koran. Our aim in this study is to introduce this commentary and Tahir Ibn Ashur?s approach to the politics, society and woman. In the introduction, we have talked about the purpose of this study, methodology we have used and its coverage including a short review of Ibn Ashur?s life and his other works. The first chapters consist of characteristics of commentary. Politics, society and woman in the Ibn Ashur commentary on Koran can be found in the second chapter. We have had recourse to such classic commentaries in the Islamic literature when we were studding ?et-Tahrîr ve?t-Tenvîr? and pointed out agreements or disagreements among them. We also have cited hadiths and other works related to these subjects. Here is the conclusion drawn in this study: Ibns Ashur?s commentary is abounding in terms of its language and its rhetoric and it is comprehensively knowledgeable in its interpretation. In this work, he identifies crucial points in politics, society and woman in Islam and states that Muslims should have their own political establishment. According to Ashur, there is no need to name a system either Calphate or Republic, however, priority should be given to such administrational systems that facilitates social justice and human rights and also generates peace and social welfare. Furthermore, Ashur states that woman should be treated as respectable as man and woman should also take an active role in administration, business and other parts of social life.