Kelâmî açıdan âlemin yaratılışı
The creation of universe from kelam perspective
- Tez No: 350792
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; farklı bazı kültürler ve bilimsel teorilerden alemin yaratılışı ile bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde İslam inancına göre alemin yaratılış süreci açıklanmıştır. Bu tezde işlenen konunun özet cümleleri şu şekildedir: Alemin kökeniyle ilgili farklı düşünceler vardır. Âlem ezelidir veya Alem Tanrı?dan çıkmıştır diyenler vardır. İslam inancına göre; Allah tek ezeli varlıktır. Alemin yaratılmış olması Tevhid İnancının esaslarındandır. Alemin Allah tarafından yaratılışını kanıtlamak için bilimden ve bilimsel teorilerden faydalanmak gerekir. Kur?an ve Hadislerde alemin yaratılış serüveni hakkında pek çok bilgi bulunmaktadır. Kur?an?a göre; Başlangıçta duman halinde olan Gökler, yedi kat olarak yaratılmıştır. Gökler ve yer önceden bitişikti. Sonra Allah Tarafından birbirinden ayrıldı. Göklerin ve yerin yaratılışı altı günde tamamlanmıştır. Yaratılışta suyun önemli bir yeri vardır. Kelam bilginleri de bu bilgiler üzerine ilmi pek çok açıklama yaptılar.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two parts. İnformations from some different cultures and scientific theories about the creation of the universe is presented in the first part. The creation process of the Universe is explained according to Islam Belief in the second part. The summary statements of the topic in this thesis are as follows: There are the different opinions concerning the origin of the universe. There are assertors that The Universe is without beginning or The Universe is the emanation from the God. The God is one existence without beginning according to İslam Belief. The creation of the Univerce is from tramlines of the Monotheism. To prove the creation of the Universe by God need to profit from science and scientific theories. İn the Qur'an and the Hadiths are a lot of informations about the creation process of the Universe. According to the Qur'an, heavens which is in smoke state in the beginning were created as seven layers. The heavens and earth were adjacent in advance. Then, separated by God. The creation of the heavens and earth has been completed in six days. Water plays an important role in creation. Kelam scholars also made a lot description scholarly on this informations.