Türk hukuk muhakemesinde davanın açılmasının usul hukukuna ilişkin sonuçları
Consequences related to procedural law of the beginning of proceeding in Turkish civil procedure law
- Tez No: 350879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Mahkemeden hukuku koruma talep etmek üzere bir dava açmak, sadece bir muhakeme sürecini başlatmamakta, maddi hukuka ve usul hukukuna ilişkin bir takım sonuçları da ortaya çıkarmaktadır. Bu sonuçlar, tarafların veya mahkemenin arzusuna tabi olmadan, kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.Dava ve çekişmesiz yargı kavramları ile davanın açılmasının maddi hukuka ilişkin sonuçlarına değinilmekle birlikte, bu tezin ana konusu, Türk hukuk muhakemesinde, davanın açılmasının usul hukukuna ilişkin sonuçlarıdır.Bu tezin amacı, davanın açılmasının usul hukukuna ilişkin sonuçlarının incelenmesine yeni bir boyut getirmektir. Buna uygun olarak, söz konusu sonuçlar yeniden ele alınmış ve bir sınıflandırmaya konu edilmiştir. Bu sınıflandırmada, bir sonucun taraflar veya mahkeme için bir yükümlülük olup olmadığı kıstas alınmıştır. Eğer davanın açılmasının usul hukukuna ilişkin bir sonucun ortaya çıkması, davanın açılmasını takiben bazı işlemleri gerekli kılıyor ve bu işlemlerin yerine getirilmeme ihtimali için bir takım yaptırımlar mevcutsa, bu sonuç ?yükümlülük? olarak ele alınmıştır. Diğer taraftan, eğer usul hukukuna ilişkin bir sonuç, bu şekilde, bir yükümlülük olarak nitelendirilmeye elverişli değilse, bu sonuç ?yükümlülük arz etmeyen sonuç? olarak ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Medeni Usul Hukuku, Hukuk Davası, Usul Hukukuna İlişkin Sonuç
Özet (Çeviri)
Bringing a lawsuit to request legal protection from court, is not only starts a proceeding process, but also inspires some consequences related to substantive law and procedural law. These consequences spontaneously inspires, without being subject to wishes of parties or court. While also touched upon to concepts of lawsuit and contentious jurisdiction and consequences related to substantive law of beginning of proceeding, the main issue of this thesis is consequences related to procedural law of the beginning of proceeding in Turkish civil procedure law. Purpose of this thesis is to bring a new dimension to study of consequences related to procedural law of the beginning of proceeding. According to this, cited consequences have been approached again and subjected to a classification. In this classification, whether or not a consequence is a liability to parties or court has been taken as a criteria. If inspiring of consequence related to procedural law, requires some processes following the beginning of proceeding and if there are some sanctions for the possibility of fulfillment of these processes, this consequence is dealed as a ?liability?. On the other hand, if a consequence related to procedural law is not suitable to describe as liability in this manner, this consequence is dealed as a consequence which ?does not offer liability?. Keywords : Civil Procedure Law, Lawsuit, Consequence Related to Procedural Law