Konutlarda yıkanma hacimlerinin geçirdiği evreler ve çağdaş çözümlerin irdelenmesi
  1. Tez No: 35093
  2. Yazar: BEKİR SITKI ARAT
  3. Danışmanlar: PROF. AYDIN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Özet Geçmişte yapılan basit çözümlerin,günümüz modern hayatın karmaşasına bütün bir ışık kaynağı olarak yansıması şaşırtıcıdır. Geçmîşte,Mısır banyoları,Roma ve Eski Yunan banyoları ve Türk hamamları, çok iyi çözülmüş tesisatlarıyla ve lüks içinde muazzam görkemli yerlerdi Avrupalıların banyoları bir şifa yeri,temizlenme ve rahatlama yeri olarak görmeye başlaması çok uzun yıllar hatta yüzyıllar aldı.Bu arada Avrupalılar Karanlık Çağ'da pisliğin doruklarını yaşarken,Türk!er yüzyıllardır yıkanma geleneklerini hem genel banyolarda hem de konutlarında sürdüre gelmişlerdir. Yıkanma ve temizlenme tekrar 19.yy.'da Endüstri Devrimi ile beraber önem kazandı.Osmanlı İmparatorluğumun Avrupa ile olan ilişkileri sırasında banyoları unutmuş olan Avrupalılar yeniden banyoları kültürlerine almaya başladılar. Daha sonra banyolar,sadece,evlerde vazgeçilmez olan banyo,lavabo, duş ve tuvaletin bulunduğu bir mekan olmaktan çıkarak, hoşça vakit geçirilen, dinlenilen, insanların ilgisini çeken bir hacim haline geldi. Bu tez kapsamı içerisinde, konutlarda yıkanma hacimlerinin geçirdiği evrelerin incelenmesine ve çağdaş çözümlerin irdelenmesine çalışılmıştır. Yıkanma hacimlerinin geçirdiği evreler, ilkçağlardan günümüze dönem dönem incelenmeye çalışılmış, ayrıca yıkanma hacimlerinde yapılan başlıca eylemler incelenmiş ve bunlar için kullanılan donatım tanıtılmaya çalışılmıştır ve günümüz yıkanma anlayışına cevap veren çağdaş çözümler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
«t Summary It is surprising how often the simple solutions arrived at in the past through necessity throw a whole new light on the complexities of modem life. In fact Egyptian bathrooms, Roman bathrooms, ancient Greek bathrooms were immensely sumptuous affairs with good plumbing and a great deal of luxury. That there was a gap of so many centuries before the Europe really began again to treat the bathroom as the healing, cleansing, refreshing place. Meanwhile, the Turks have been carried on their taking bath and cleansing tradition in both public baths and private baths, while the Eroupeans have been cotiniued their lives in dirt and sewage in the Dark Ages. In 19th century, with the beginning of the Industrial Revolution,once again,cleansing and taking bath,has acquired importance.ln the course of the connections between Ottomans and Europe, the Europeans who have been completely forgotten the baths, began to gain the culture of taking bath again. a Afterwards,once again the baths were taken enormous interest as a room to enjoy and not just a place to house those indispensable items, the bath,wash-basin,shower and wc. In the contents of this thesis;the periods of the bathrooms in residences and contemporary solutions have to be tried to scan. In addition the main actions in bathrooms have to be scanned and contemporary solutions that will response to the today's cleansing manner,have to be investigated.