Acil serviste hasta ve hemşirelerin bakım davranışlarının değerlendirilmesi
Emergency service and patient care behavior evaluation of nurses
- Tez No: 350935
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL GÜRKAN, DR. MEFTUN AKGÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı acil serviste tedavi ve bakım gören hastalar ve acil servis hemşireleri tarafından, hemşirelik bakım davranışlarını değerlendirmektir. Çalışma Haziran-Aralık 2013 tarihleri arasında, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda 378 hasta ve 12 hemşire ile tanımlayıcı türde prospektif olarak yapıldı. Veriler“Hasta Bilgi ve Onam Formu”,“Hemşire Bilgi ve Onam Formu”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24”ile elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistik yöntemler (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran), Student t Testi, Mann Whitney U testi Kruskal Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to make an assessment on emergency department nurse caring behaviours by the department nurses and by the patients ,who are treated at emergency service . This study was conducted in a form of prospective and descriptive type as of the dates june-December 2013 at Kocaeli̇ University Health Application and Research Hospital Emergency Medical Main Science by participation of 378 patinets and 12 nurses. The data of the survey were collected through“Patient Information and İnformed Consent”,“Nurse Information and İnformed Consent”ve“Caring Behaviors Inventory-24”.During the assessment of the collected data the descriptive statistical methods (Median, Standard deviation, Frequence , Ratio ), Student t Test, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test were used.