Uyku apne sendromu olan kalp yetmezliği hastalarında kardiyovaskuler hasar biyobelirteçlerinin (CRP, adiponektin,H-FABP, HMGB1, NT-probnp) NIMV tedavisine yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovasculary demage biomarkers (CRP, adiponecin, H-FABP, HMGB1, NT-probnp) after NIMV therapy ın patients with obstructive sleep apnea and heart failure
- Tez No: 351117
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Erişkinlerde uyku bozukluklarının sık görülmekte ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Erişkin yaştaki erkeklerin yaklaşık %1-5?inde, kadınların ise %1,2-2,5?inde Obstruktif Uyku Apne Sendromu görülmektedir. Uyku Apne Sendromu (UAS) ile kardiyovasküler (KV) hastalıkların birlikteliği sıktır ve bu hastalardaki apne periyotları sırasındaki hipoksi nedeniyle KV olaylar görülmekte, morbidite ve mortalite üzerine olumsuz etkiler yapmaktadır. Kalp yetmezliği (KY) ve UAS birlikteliği olan hastarda kardiyak hasarın serumdaki biyobelirteçlerinde yükselme olmaktadır. UAS'nun tedavisi olan noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV) tedavisinin bu hastaların medikal tedavilerine eklenmesi ile bu belirteçlerde iyileşme görülmektedir. Çalışmamızın amacı KY ve UAS olan hastaların NIMV tedavisi ile kardiyovaskuler hasar biyobelirteçlerindeki değişimini değerlendirmektir. Çalışmamızda KY (EF
Özet (Çeviri)
Sleep disorders in adults is common and affects the quality of life. Obstructive sleep apnea (OSA) is seen %1-5 for men and % 1.2-2.5 for women. OSA and hearth failure (HF) accompany frequently. Cardiovasculary events can be observed during periods of apnea because of hypoxia, and has negative impact on morbidity and mortality in patients with HF and sleep apnea (SA). In Theese patients cardiovasculary biomarkers levels increase in serum and can be improved with NIMV therapy. We aimed to evaluate cardiovasculary biomarkers in patient HF and sleep apnea afer NIMV therapy. HF patients (EF