Üzüm çekirdeği özütü ile tedavi edilen hipoksik iskemik ensefalopatili sıçanlarda GYRUS dentatus'un stereolojik olarak incelenmesi
Stereological investigation of dentate gyrus in hypoxic ischaemic encephalopathic rats treated with grape seed extract
  1. Tez No: 351116
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESAT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroloji, Anatomy, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amaçları hem perinatal dönemin mortalite ve morbidite insidansı yüksek bir sorun olan hipoksik-iskemik ensefalopati sonucu gyrus dentatus?ta meydana gelen hücre sayısı değişikliklerini saptamak hem de liyolifize üzüm çekirdeği özütünün antioksidan koruyuculuğunun bu hücre sayısı değişikliği üzerine yaptığı etkiyi incelemektir. Çalışmamızda liyofilize üzüm çekirdekleri bir üzüm türü olan vitis vinifera cinsi üzümden elde edildi. Deneyde Wistar albino cinsi sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar beşerli dört gruba ayrıldı: Birinci gruba (HİE+ÜÇÖ) hipoksi ve iskemi uygulanmasının yanında liyofilize üzüm çekirdeği tatbik edildi (subkutanöz enjeksiyon), 2. gruba (ÜÇÖ) sadece üzüm çekirdeği özütü tatbik edildi, 3. Gruba (kontrol) yalancı operasyon yapıldı, son olarak 4. gruba (HİE) ise sadece hipoksi iskemi yapıldı. Hipoksik iskemi, modifiye Levin modeline göre uygulandı. Sıçanların öğrenme ve bellek fonksiyonları Morris su tankı testiyle ölçüldü. Sakrifikasyon sonrası çıkartılan beyinlerde stereolojik yöntemlerle gyrus dentatus granüler hücre tabakasında granüler hücre sayımı yapıldı ve toplam granüler hücre sayısı hesaplandı. Vücut ve beyin ağırlıkları açısından en düşük ortalama 1.grupta, en yüksek ise 3.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are both to detect the changes of cell count that take place in dentate gyrus due to hypoxic ischaemic encephalopathy which is a problem of perinatal period that has high incidence of mortality and morbidity, and to investigate the effect of antioxidant prototection of lyophilized grape seed extract on this cell count change. In our study lyophilized grape seed is obtained from the grape species vitis vinifera. In the experiment wistar albino rats were used. Rats were seperated into four groups that contain 5 animals in each. Lyophilized grape seed administered to group 1(HIE+UCO) subcutaneously in addition to treating with hypoxia and ischaemia, group 2 (UCO) had only grape seed administration, group 3 (control) had sham operation, lastly group 4 (HIE) had only hypoxia-ischaemia. Hypoxic ischaemia was treated according to the modified Levin model. The learning and memory function of rats were tested via Morris Water Maze. The brains were removed after sacrification. Granuler cells counting was done in the granuler cell layer of dentate gyrus stereologically and total cell number was calculated.