Ülseratif kolit ve crohn hastalığında tirozin kinaz-2 gen polimorfizmleri
Tyrosine kinase-2 gene polymorphisms in patients with ulcerative colitis and crohn's disease
  1. Tez No: 351128
  2. Yazar: GÜRAY CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AHMET TEZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnflamatuvar barsak hastalıkları, gastrointestinal sistemi tutan kronik inflamatuvar bir hastalık grubudur. İnflamatuvar barsak hastalıklarının etiyolojisi hala aydınlatılamamışken, çevresel ve genetik faktörlerin etkileşimiyle, lüminal içeriğe karşı aşırı immün yanıtın oluştuğu düşünülmektedir. Bu reaksiyon, genetik olarak yatkın olanlarda lüminal antijenlere karşı immün-toleransın kaybolmasıyla meydana geliyor olabilir. Günümüzde, inflamatuvar barsak hastalıklarına yatkınlık oluşturan birçok gen tanımlanmıştır. İnflamatuvar barsak hastalıklarında kilit rol oynayan yardımcı T hücreleri-17?nin farklılaşmasını uyaran interlökin-23 reseptör yolağındaki birçok molekül hastalık için yatkınlık lokuslarında yeralmaktadır. Bunlardan biri olan Tirozin kinaz-2 geninin fonksiyonel sonuçlarını etkileyecek bir polimorfizm, barsakta abartılı immün yanıt oluşturabilir. Çalışmamızın amacı, Tirozin kinaz-2 polimorfizmlerinin Trakya bölgesindeki ülseratif kolit ve Crohn hastalığıyla ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya toplam 211 inflamatuvar barsak hastası (151?i ülseratif kolit, 60?ı Crohn hastalığı) ve 89 sağlıklı gönüllü alındı. Kontrol grubuyla Crohn hastalığı ve ülseratif kolit grupları Tirozin kinaz-2 polimorfizmleri açısından karşılaştırıldı. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığında allel frekansları açısından anlamlı fark saptanmadı. Genotip frekansları açısından, heriki hasta grubunda rs280523 ve rs280496 ile anlamlı ilişki saptanmadı. Sol tip ülseratif kolit için rs2304256 (CC) ve rs280519 (AA) risk oluştururken, rs2304256 (AC) ve rs280519 (AG) koruyucuydu. İleokolonik ve inflamatuvar tip Crohn hastalığı için rs280519 (AG) koruyucuyken, rs2304256 (CC) inflamatuvar tip için risk oluşturmaktaydı. rs2304256 (A) perianal tutulumlu Crohn hastalığı için risk faktörüydü. rs280519 ile rs2304256, ülseratif kolit ve Crohn hastalığının herikisinde ekstraintestinal tutulum ile ilişkiliyken, kortikosteroid ve immünsüpresif ihtiyacı ile sadece ülseratif kolit ilişkiydi. Çalışmamız, Tirozin kinaz-2 polimorfizmleriyle ülseratif kolit ve Crohn hastalığının ilişkisini gösteren ilk çalışmadır. Populasyonumuzda Tirozin kinaz-2 polimorfizmi inflamatuvar barsak hastalığının etiyolojisinde etkili olabilir. Çalışmamızdaki farklı sonuçlar, etnik farklılıkla ilişkili olabilir
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease is a group of chronic inflammatory conditions that affect gastrointestinal tract. While the etiology of inflammatory bowel disease could not still exactly be enlightened, It is thought that exaggerated immune response against the luminal antigens results from the complex interaction between environmental and genetic factors. This reaction may be derived from the disappearance of immune-tolerance against the luminal antigens in genetically susceptible patients. Nowadays, lots of genes were identified that result in susceptibility to inflammatory bowel disease. Interleukin-23 receptor pathway induces the differentiation of naive T lypmhocyte to T helper-17 cell that has a major role in inflammatory bowel disease. The many proteins in that pathway take part in susceptibility locuses in genom wide association studies. Any polymorphism leading to functional modifications in Tyrosine kinase-2, one of proteins in interleukin-23 receptor pathway, may precipitate excessive immune response in the intestinal mucosa. The aim of our study is to investigate the involvement of Tyrosine kinase-2 gene polymorphisms in the patients with ulcerative colitis and Crohn?s disease in Trakya region. A totally 211 inflammatory bowel disease (151 ulcerative colitis, 60 Crohn?s disease) patients and 89 control cases recruited the study. Crohn?s disease and ulcerative colitis were compared to control group in terms of Tyrosine kinase-2 gene polymorpisms. Any significant association could not be found between inflammatory bowel disease and control groups? allel frequencies. When genotype frequencies of ulcerative colitis and Crohn?s disease were compared to control, significant association were not determined in terms of rs280523 and rs280496. The presence of the genotype (CC) in rs2304256 and (AA) in rs280519 showed susceptibility to left involvement of ulcerative colitis, on the other hand, genotype (AC) in rs2304256 and (AG) in rs280519 provided protection against ulcerative colitis. In Crohn?s disease, rs280519 (AG) was protective for ileocolonic and inflammatory type, rs2304256 (CC) increased the susceptibility to inflammatory type. The presence of the allel rs2304256 (A) increased the susceptibility to perianal involvement in Crohn?s disease. Both rs280519 and rs2304256 polymorphisms were found associated with extraintestinal involvement in ulcerative colitis and Crohn?s disease, and requirement of corticosteroid and immunosuppressive therapy in only ulcerative colitis. Our study is the first demostration of the single marker association of Tyrosine kinase-2 polymorphisms with ulcerative colitis and Crohn?s disease. Tyrosine kinase-2 polymorphisms may be effective in etiology of inflammatory bowel disease in our population. Disparity in our study may be related to ethnic differences.