Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanılı beyin metastazlı hastalarda tüm beyin radyoterapisi sonrası klinik ve radyolojik cevap değerlendirilmesi
Clinical and radiological response assessment after whole brain radiotherapy for patients with non-small cell lung cancer who have brain metastases
  1. Tez No: 351142
  2. Yazar: FUNDA ÇUKURÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT SAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, beyin metastazlarının tüm beyin radyoterapisine cevabını ve tüm beyin radyoterapisi ardından geçen süreninin cevap üzerine etkisini araştırmak amaçlandı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne beyin metastazı ile başvuran ya da hastalığının seyri esnasında beyin metastazı gelişen 18 hasta çalışmaya dahil edildi. Tetkik ve muayeneleri tamamlanan 12 hastanın sonuçları analiz edildi. Hastaların radyoterapi öncesi ve tüm beyin radyoterapisi tamamlandıktan 4-6. hafta ve 8-10. haftada nörolojik muayenesi ve manyetik rezonans incelemeleri yapıldı. Radyolojik değerlendirme sonucu, 2 hastada (%17) tam cevap, 6 hastada parsiyel cevap (%50) ve 4 hastada (%33) stabil hastalık belirlendi. Soliter metastazı olan 2 hastada lezyon tamamen kaybolurken ve multipl metastazı olan iki hastada lezyonlardan biri 8-10. haftada yapılan incelemede kayboldu. En büyük lezyonun çapı 0,6-4,3 cm (ortalama 2,5 cm) iken, 8-10. haftada yapılan ölçümde bu değerler 0-3,5 cm (ortalama 1,6 cm) bulundu. Tümör volümleri değerlendirildiğindeyse 78 mm3 ile 62.320mm3arasında değiştiği görüldü. Tanı manyetik rezonanstaki volümler ile radyoterapi sonrası ilk ve ikinci manyetik rezonans volümler karşılaştırıldığında anlamlı bir yanıt elde edildi (p=0,008 ve p=0,003). Tüm beyin radyoterapisi ardından tüm hastalarda semptomların şiddetinde ya da nörolojik bulgusu olan hastalarda ise bulgularında azalma ya da tamamen kaybolması şeklinde bir nörolojik iyileşme saptandı. Çalışmamızda, beyin metastazlı hastalarda, tüm beyin radyoterapisi ile nörolojik düzelme ve tüm beyin radyoterapisinden 8-10 hafta sonra hastaların bir çoğunda lezyonların boyutunda ölçülebilir bir küçülme sağlanmıştır. Bu bulguları destekleyen daha uzun takip süreli ve daha çok hasta içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the response of the brain metastases to whole brain radiotherapy and to invesigate the role of the interval after whole brain radiotherapy on this response possibility. 18 patients who treated in Trakya University Medical Faculty because of their brain metastases were included in this study and 12 patients who had completed radiological and neurological examinations were analysed. Magnetic resonance imaging and neurological examination were done at 4 to 6 week and 8 to 10 week after completion of whole brain radiotherapy. To our radiologic assessment, 2 patients (17%) had complete response, 6 patients (50%) had partial response and 4 patients (33%) had stabil disease 8-10 weeks after whole brain radiotherapy. The lesion of 2 patients who had solitary brain metastasis was vanished and one lesion of 2 patients who had multipl metastases was vanished at 8-10 weeks after radiotherapy. During the initial measurement the diameter of the biggest lesion was in the range of 0,6 to 4,3 cm (average 2,5 cm), 8-10 weeks after whole brain radiotherapy corresponding diameter was in the range of 0 to 3,5 cm (average 1,6 cm). When the tumor volumes were evaluated the range was found between 78 mm3 and 62.320mm3. The volumes at diagnosis and first magnetic resonance imaging after radiotherapy were compared, a significant response rate was obtained (p=0.008). After whole brain radiotherapy, a decrease in intensity or a disappearance of the initial neurological symptoms and signs were seen in all patients. In our study, whole brain radiotherapy provided a neurologic improvement in the patients with brain metastases and 8-10 weeks after whole brain radiotherapy a measurable reduction occured in size of the lesions in many of them. The large studies with longer term follow-up period are warranted to support these findings.