Metastatik beyin tümörlerinde difüzyon MR görüntüleme bulguları
Diffusion MR imaging findings in metastatic brain tumors
- Tez No: 462597
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde kanser insidansı giderek artmaktadır. Hastaların prognozunu belirleyen birçok faktör olmakla beraber, intrakranial metastazlar en önemli prognostik faktörlerden biridir. Erişkin hastalarda, metastatik intrakranial tümörler primer beyin tümörlerine oranla 10 kat daha sık izlenmektedir. Metastatik tümörler orjin aldıkları dokuların özelliklerini yansıtmaktadır. Bu çalışmanın amacı; kanserli olgularda solid beyin metastazlarının primer malignite tanılarına göre gruplandırılarak difüzyon ağırlıklı görüntüler (DAG) ile değerlendirilmesi, kantitatif olarak saptanmış difüzyon katsayısı (ADC) değerlerinin, karşı taraf normal beyaz cevher ADC'si ölçülerek hesaplanan ADC oranı ve T2 ağırlıklı (T2A) görüntülerdeki sinyal intensitesinin (SI)'nin karşılaştırılması ile DAG'ın beyin metastazlarının değerlendirilmesinde rutin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkikine katkılarını belirlemektir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada, Ocak 2011 – Mayıs 2016 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi ile Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesine başvuran, primer malignite öyküsü olan veya başvuru esnasında malignite tanısı almamış olup santral sinir sistemi ile ilgili şikayetleri nedeniyle beyin MRG çekilen ve metastaz saptanan, 172'si erkek, 127'si kadın 299 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, primer malignitelerine göre gruplandırıldı. 1,5 Tesla (T) cihaz ile alınan DAG'da ADC haritaları ve T2A serilerde metastatik lezyonun en çok kontrast tutan solid kesiminden ortalama ADC değeri (mADC), bu değerin karşı taraf normal beyaz cevher ADC'sine oranı ile hesaplanan ADC oranı (rADC) ve T2A'daki ortalama SI (mT2) değerleri ölçüldü. Ölçümler deneyimli bir radyolog tarafından yapıldı. Hastaların büyük bir kesiminin lezyonu akciğer karsinomu metastazı olduğu için, elde edilen veriler bu grupta ayrı olarak da analiz edildi. Ortalama mADC değerleri primer tanı grupları arasında karşılaştırıldığında küçük hücreli akciğer karsinomu (KHAK) ortalama mADC değerinin, küçük hücre dışı akciğer karsinomu (KHDAK), meme karsinomu ve renal hücreli karsinom (RHK) ortalama mADC değerinden daha düşük olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Cancer incidence is increasing day after day. There is so many prognostic factors for cancer patients but intracranical metastasis is one of the most important prognostic factor for quality of life. For adult patients, metastatic intracranial tumors seen 10 times more common than primary brain tumors. Metastatic tumors reflect the characteristics of primer tumor. The aim of this study, to compare quantitative apparent diffusion coefficient (ADC) values, signal intensity (SI) at T2 sequance and ADC ratio between calculated the counterpart of normal white matter ADC value and solid brain metastases which grouped primary malignancy diagnosis and also to determine the contribution of the diffusion MRI on routine magnetic resonance imaging (MRI) in the evaluation of brain metastases. This retrospective study, included 172 male, 127 women, total 299 patients who were applicant to Ankara Baskent University Hospital and Baskent University Adana Teaching and Research Hospital between January 2011 - May 2016. Patients choosed from a variety of clinical, primary malignancy with brain metastasis or first diagnosis applicant with complaints about the central nervous system, brain MRI taken and metastasis identified. The patients were classified according to their primary cancer. We measured mean ADC values (mADC), mean SI at T2 weighted sequences (mT2) and ADC ratio (rADC) that calculated mADC ratio the counterparty normal white matter's ADC value from the solid part of tumor which show the most contrast enhancement by using 1,5 Tesla (T) magnetic resonance (MR) scanner. The measurements were made by an experienced radiologist. ADC and T2 SI values of lung carcinoma were analyzed also because of the patients with metastatic carcinoma of the lung were a large portion of our patients. When compared between the groups of patients mADC average values of primary; small cell lung carcinoma (SCLC) mADC average value was shown to be lower than non-small cell lung carcinoma (NSCLC), breast carcinoma and renal cell carcinoma (RCC).