Türkiye'de durgunsu kano ve akarsu kano antrenörlerinin sporda dopingle ilgili düşünce ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of flatwater and running water canoe coaches thought and knowledge level about doping, in Turkey
- Tez No: 351192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ŞARVAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı sporcular üzerinde büyük etkisi olan antrenörlerin doping bilgi düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın evreni Durgunsu ve Akarsu Kano Antrenörlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 15.01.2012 tarihinde Türkiye Kano Federasyonunun düzenlemiş olduğu Antrenör Lisans ve Vize Seminerine katılan 50 Durgunsu ve Akarsu Kano Antrenörlerinden oluşmuştur.Durgunsu ve akarsu kano antrenörlerinin doping bilgi düzeylerinin belirlenmesi için `'Doping Bilgi Düzeyi ve Düşünce Anketi'' kullanılmıştır. Ayrıca demografik değişkenlere ilişkin verilerin toplanması amacıyla, Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Frekans Yüzde Dağılım Testleri, Korelasyon ve Regresyon testleri kullanılmıştır.Durgunsu ve Akarsu Kano Antrenörleri arasından, % 86'sı ?erkek?(N=43), %14'ü ?kadın?(N=7), 45'i üniversite mezunu, 10'u ise Antrenörlük bölümü mezunudur. Antrenörlerin doping hakkında bilgilerine ilişkin dağılıma bakıldığında, %32'sinin ?kısmen?, %56'sının evet, %12'sinin hayır yönünde görüş bildirdikleri görülmektedir.Araştırma sonucunda; antrenörlerin doping hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları fakat dopingin zararlarının farkında oldukları, dolayısıyla doping kullanımına karşı oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of this study is to determine the coaches? level of information about doping, who has an important effect on athletes. The extent of this study consists of flatwater and running water canoe coaches. And also, the sample of this study consists of 50 flatwater and running water canoe coaches,attending in the coaches? license and visa seminar which Turkey Canoe Federation organized in 15.01.2012To determine the coaches? level of information about doping is used doping knowledge level and thought questionnaire. Additionally ?Personal Information Form?is used to gather the information about demografik variables. Frequency percentage distribution , correlation and regression tests are used during analysing the data.The %86 percent of flatwater and running water canoe coaches is male(N=43),14 percent of them is female(N=7). Also 45 people between them graduated from a university, only ten people graduated from the work of trainer branch. When we take a look at the coaches? level of information distribution, it is seen that 32 percent gave the opinion ?partially? ,56 percent said ?yes? and 12 percent said ?no? according to questionnaireAt the end of this study, it can be said that the coaches attended the study don?t have enough information about doping, but they are aware of the harmful effects of it and consequently they resist to doping usage.