Astım modeli oluşturulan farelerde partenolitin akciğer histolojisi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Efficacy of parthenolide on lung histopathology in a murine model of asthma
- Tez No: 351211
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN UZUNER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Partenolit, asırlardır migren, artrit ve inflamasyonda kullanılan 'Tanacetum parthenium' (Feverfew; Gümüşdüğme) bitkisinin aktif bileşenini oluşturur. Partenolitin antiinflamatuvar etkinliği çeşitli insan ve hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Bu çalışmada, kronik astım modeli oluşturulmuş farelerde partenolitin akciğerdeki histolojik değişiklikler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Otuzbeş adet adet BALB/c fare yedişerli gruplara ayrıldı. Grup I (kontrol), Grup II (plasebo), Grup III, Grup IV, Grup V. Çalışma gruplarındaki fareler, ovalbumin uygulanarak duyarlılaştırıldı. Kontrol grubundaki farelere aynı yol ve dozlarda steril salin solusyonu uygulandı. Duyarlaştırmanın son haftasında beş gün boyunca Grup II'ye partenolitin çözücüsü olan dimetil sülfoksit (DMSO), Grup III'e deksametazon, Grup IV'e partenolit, Grup V'e deksametazon ve partenolit tedavileri verildi. Çalışma ilaçlarının son dozunun uygulanmasından 24 saat sonra fareler sakrifiye edildi. Elde edilen akciğer örneklerinin histolojik özellikleri, ışık ve elektron mikroskopisi kullanılarak değerlendirildi. Akciğer dokusundaki interlökin (IL)-4 ve IL-5 düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Akciğerin histolojik değerlendirmelerinde partenolit alan grupta (Grup IV) goblet hücre ve mast hücre sayısı dışındaki tüm histolojik parametrelerin, plasebo uygulanan gruba (Grup II) göre anlamlı olarak azaldığı gözlenmiştir. Partenolit grubu, deksametazon grubu (Grup III) ile karşılaştırıldığında ise bazal membran kalınlığı ve mast hücre sayısı dışındaki parametrelerde, deksametazon ile düzelme anlamlı olarak daha iyi bulunmuştur. Grup III ve Grup V karşılaştırıldığında çoğu parametrelerin benzer şekilde iyileştiği görülmüştür. Partenolit alan grup, plasebo grubu ile karşılaştırıldığında IL-4 düzeylerinde anlamlı bir düşüş görülürken, IL-5 düzeyleri her iki grupta benzer bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışmada astım modeli oluşturulan farelerde partenolitin akciğer histolojisi üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Ancak partenolitin deksametazon kadar etkin olmadığı ve deksametazon tedavisine partenolit eklenmesinin ek yarar sağlamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Parthenolide is the active constituent of the plant 'Tanacetum parthenium' (Feverfew) which has been used for centuries as a folk remedy for migraine, arthritis and inflammatory conditions. Its antiinflammatory effects have been shown in several human and animal studies. In this study we aimed to investigate the effects of parthenolide on histological changes in a murine model of chronic asthma. Materials and Methods: Thirty- five BALB/c mice were divided into five groups; I (control), II (placebo), III, IV and V. All groups except the control were sensitized and challenged with ovalbumin. Sterile saline was administered instead of ovalbumine in control group. Mice in Group II (placebo group) received solvent of parthenolide dimethyl sulfoxide (DMSO), Group III received dexamethasone, Group IV received parthenolide and Group V received both dexamethasone and parthenolide via intraperitoneal route once daily in the last five days of the challenge period. Animals were sacrificed by an overdose of ketamin after 24 hours from the last dose of the drug administration. Lung histology was evaluated by using light and electron microscopy. Levels of interleukin (IL)-4 and IL-5 were determined by ELISA. Results: Histologic parameters except the number of mast and goblet cells improved in parthenolide group (Group I) when compared with placebo. All parameters except basal membrane thickness and number of mast cells were improved significantly better in group receiving dexamethasone (Group III) when compared with parthenolide group (Group IV). Improvement of most of the histologic parameters were similar in Group III and V. Interleukin-4 levels were significantly reduced in parthenolide group when compared to placebo group, but IL-5 levels were similar in both groups. Conclusion: In this study we demonstrated that parthenolide administration alleviated some of the pathologic changes in asthma. But parthenolide alone is not efficient as dexamethasone therapy and parthenolide and dexamethasone combination also did not add any beneficial effect to dexamethasone treatment.