Total abdominal histerektomide ultrasonla yapılan transversus abdominis plan bloğunun analjezik etkisi
The efficacy of ultrasound-guided transversus abdominis plane block in patients undergoing total abdominal hysterectomy
- Tez No: 351210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç Çalışmamızda total abdominal histerektomi operasyonu planlanan olgularda USG eşliğinde yapacağımız preoperatif ve postoperatif TAP bloğun postoperatif analjezi üzerine etkisini İHKA uygulayarak araştırmayı amaçladık. Gereç Ve Yöntem Bu çalışmaya; Etik Kurul onayı alındıktan sonra, total abdominal histerektomi operasyonu planlanan 18-65 yaş, ASA I-II, toplam 60 olgu dâhil edildi. Olgulara premedikasyon uygulanmadı. Standart monitorizasyonu takiben indüksiyonunda 1 µg/kg remifentanil, 2 mg/kg propofol ve 0,1 mg/kg vekuronyum uygulandı. İdamede %40 N2O+ %60 O2 karışımı içinde %6-8 konsantrasyonda desfluran kullanıldı. Rasgele seçilen 30 hastaya genel anestezi ile uyuttuktan hemen sonra cerahi başlamadan hemen önce, diğer 30 hastaya da cerrahi sonlandıktan sonra TAP blok uygulaması bilateral ultrasound eşliğinde yapıldı. Olguların tümü operasyon sonunda, ekstübe edilerek derlenme ünitesine alındı. Derlenme odasında hastanın VAS skoru sorgulandıktan sonra VAS≥3 olan hastalara HKA cihazı ile ilk doz morfin uygulandı. Olguların derlenme odasında ve postoperatif 2.4.6.12. ve 24. saatlerdeki VAS dinlenme, VAS hareket, sedasyon skorlaması, bulantı ve kusma, ek analjezik ve antiemetik gereksinimi kaydedildi. Bulgular Grup preop. Grup postop.'la karşılaştırıldığında dinlenmedeki ağrı skorları 2. ve 4.
Özet (Çeviri)
Abstract We aimed to investigate the effects of USG guided preoperative and postoperative TAP block on postoperative analgesia using patient controlled analgesia (PCA) in patient undergoing total abdominal hysterectomy. Materials and Methods After obtaining ethical approval, 18-65 age and ASA I-II, 60 patients undergoing to total abdominal hysterectomy were included to this study. Premedication wasn't given to the patients. Following standard monitoring, anesthesia was induced with 1 µg / kg remifentanyl, 2 mg/ kg propofol, 0,1 mg / kg vecuronyum and maintained in a mixture of % 40 N20 and % 60 O2, and % 6-8 desflurane. Randomly-selected 30 patients were allocated to USG guided bilateral TAP blocks after general anesthesia before the surgery (Grup preop), and 30 patients were allocated to postoperative group (Group postop) with same block. All of the patients were extubated after the surgery and taken to postoperative care unit (PACU). After the VAS score of the patients was questioned, VAS ≥ 3 patients were administered the first dose of morphine with PCA device. VAS in resting, VAS in motion, sedation scoring, nausea and vomiting, additional analgesic and antiemetic requirement of the patients in PACU and the postoperative 2.,4.,6.,12. and 24. hours were recorded. Results Pain scores at rest were significantly lower at 2. and 4.