Gastrointestinal nöroendokrin tümörlerde glukagon lıke peptid-2 reseptör ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of GLP-2 receptor expression in gastrointestinal neuroendocrine tumors
  1. Tez No: 351221
  2. Yazar: ŞULE NAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaçİnsanlarda gastrointestinal nöroendokrin tümör gelişimi ile Glukagon Like Peptid-2 (GLP-2) ve GLP-2 R arasındaki ilişkiyi göstererek nadir izlenen nöroendokrin tümör gelişim patogenezi hakkında bilgi edinmek ve ilerdeki tedavilere katkıda bulunmak amaçlanmıştır..Gereç ve YöntemÇalışmaya, 2003-2009 arasında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde GIS Nöroendokrin tümör (GEP-NET) tanısı konulan 47 hasta alındı. Bu hasta grubu dışında 46 hastadan oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Hastaların 27'si ( % 57.4) kadın ve 20'si ( % 42.6) erkek cinsiyetti. Yaş ortalamaları 54 ±15.5 (min: 11 ve max:78) bulundu. Kontrol grubunun da benzer şekilde 25 kadın (% 54.3) ve 21 (%45.7)'i erkekti. Kontrol grubunun yaş ortalamaları 57.5 ± 14 bulundu. GEP-NET ve kontrol grubunda operasyon materyali ya da biyopsi materyalinden hazırlanan parafin bloklar kullanıldı. GEP-NET'li hasta grubu ile kontrol grubunda Poli-L-lizinli lamlara hazırlanan kesitler GLP-2 Reseptör Antikor (1:100-1:200, 1 mg/ml) immunhistokimyasal boyasıyla boyanmıştır. Daha sonra bu kesitler deneyimli bir patolog tarafından değerlendirlmiştir.SonuçlarGEP-NET'li hastalar ve kontrol grubunun demografik özellikleri benzerdi. Kolon NET ve kolon kotrol grubu GLP-2R ekspresyonu açısından karşılaştırıldığında kolon NET'lerde GLP2R ekspresyonu % 30 (4 hasta), kontrol grubunda ise ekspresyon % 100 bulundu ve anlamlı fark vardı(p:0.003).
Özet (Çeviri)
SUMMARYEVALUATION OF GLP-2 RECEPTOR EXPRESSION IN GASTROINTESTINAL NEUROENDOCRINE TUMORSDr. Şule Namlı [email protected] Eylül University Faculty of Medicine Department of GastroenterologyDokuz Eylül University Hospital Department of Gastroenterology İnciraltı / İZMİR 35340Background and aimThe objective is to contribute to developmental pathogenesis of gastrointestinal neuroendocrine tumor(GEP-NET) by presenting the relation between GEP-NET and Glukagon Like Peptid-2 (GLP-2) & GLP-2 R..Material and MethodsThe patients, who were pathologically diagnosed with GEP-NET, among the group of patients, whose tissue samples was collected between 2006-2009 were included in the study. There were 47 patients( 27 F, 20 M, avarage age:54±15.5) in this study. There were also 46 control group patients(25 F,21 M, avarage age: 57.5±14.8). Pathological tissue blocks prepared on poly-L-lysine microscope slides were stained by GLP-2 Receptor Antibody (1:100-1:200, 1 mg/ml) immunohistochemical stainResultsGLP-2R positivity of colon neuroendocrine tumor(NET) group was 30 % (4/13)) and of colon control group was %100. GLP-2R positivity of pancreas NET group was 25% (3/12) while it was 100 % in pancreas control group. The comparison of colon NET and control group showed significant difference(p:0.003).