Elazığ kent merkezinde yaşayan 15-49 yaş grubu kadınların yaşam kaliteleri ve etkileyen faktörler
The life quality of the women aged between 15-49 living in the elazig city center and the factors that have an impact on their life quality
  1. Tez No: 351376
  2. Yazar: İREM BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERHAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sağlıklı bir toplum oluşmasında kadının yaşam kalitesinin yüksek tutulması önemli bir unsurdur. Bu çalışmada Elazığ kent merkezinde yaşayan 15-49 yaş grubu kadınların yaşam kaliteleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte olan bu çalışma, Elazığ kent merkezinde 15-49 yaş grubu 547 kadın arasında yapılmıştır. Örneklem grubu araştırmaya dahil edilen aile hekimliklerinin kayıtlarından çıkarılan listelerden sistematik örnekleme ile seçilmiştir. Örnekleme alınan kadınlara içerisinde SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği?nin de yer aldığı bir anket yüz yüze görüşme ile uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alınan kadınların yaş ortalaması 32.21±9.88 olup, %67.5?i evlidir. Kadınların %13.9?u okuryazar değil/sadece okuryazar, %79.2?si herhangi bir işte çalışmamakta, %16.3?ünün sosyal güvencesi yok/yeşil kartlıdır. Kadınların SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği alt boyutlarından fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, ağrı, genel sağlık, vitalite, sosyal fonksiyon, emosyonel rol güçlüğü ve mental sağlık ölçütlerinden aldıkları puan ortalamaları sırasıyla; 81.25±19.49, 59.23±44.69, 57.89±30.31, 56.77±20.34, 53.54±20.06, 76.96±24.51, 68.06±43.59, 64.06±20.72 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Providing women with high quality life standards is an important element for creating a healthy society. In this study, women aged 15-49 living in the Elazıg city centre the factors and that affect their quality of life were investigated. This cross-sectional study included 547 women in the 15-49 year age group in Elazıg city centre. The sample group was selected in the records of family physicians included in the study through the systematic sampling method. The women recruited in the sample group were administered a questionnaire including the SF-36 Quality of Life Scale through face-to-face interviews. The average age of women participated in the study was 32.21±9.88, and 67.5% of those women were married. 13.9% of participants were illiterate/only literate, 79.2% were not working, and 16.3% did not have social security/had a green card. Women in sub-dimensions of the SF-36 Quality of Life Scale physical function, physical role limitations, pain, general health, vitality, social functioning, emotional role limitations and mental health subscale scores averaged were 81.25±19.49, 59.23±44.69, 57.89±30.31, 56.77±20.34, 53.54±20.06, 76.96±24.51, 68.06±43.59, 64.06±20.72, respectively.