Türk Genel Sağlık Sigortası sisteminin seçilmiş bazı ülke sistemleri ile karşılaştırmalı analizi
The compared analysis of Turkish Health Insurance System with the other systems of some selected countries
  1. Tez No: 351524
  2. Yazar: CELAL DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, Health Care Management, Insurance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Sosyal güvenlik ve sağlık, bir toplumda iktisadi kalkınmaya paralel olarak sosyal refah düzeyinin korunması ve sürdürülmesi bakımından en temel ihtiyaçlardan birini oluşturmaktadır. Tüm dünyada sosyal güvenlik sistemlerini çıkmaza sürüklenmesinde belirleyici olan temel faktörlerden biri de sağlık hizmetlerinde süregelen maliyet yükselişidir. Sağlık doğuştan kazanılan bir haktır ve sağlık hizmetinin herkese eşit olarak ulaştırılacak bir biçimde örgütlenmesi gerekir. Bu bakış açısı ile sosyal güvenlik, adalet ve eşitlik ilkelerine uygun olarak herkese sağlık güvencesi sağlanmalı; herkes sağlık hizmetlerine kolay erişebilmeli; kişilere verilen sağlık hizmetleri çağdaş düzeyde kaliteli ve etkili olmalıdır. ?Sağlıkta Dönüşüm Programı? ve onunla eş zamanlı olarak yürütülen ?Sosyal Güvenlik Reformu? Türk sağlık sisteminde önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu iki sürecin ortak amaçlarından biri sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak, verimli kılmak ve hizmet kalitesini arttırmaktır. Bu çalışmada, yukarıda belirtilen reform ve programlar ile ortaya konulan Genel Sağlık Sigortası Kanunu?nun yapısı, uygulaması ve sürdürülebilirliği, AB ülkelerinden; Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda ile ABD Genel Sağlık Sistemleri ile kıyaslanmakla birlikte, sistemin sürdürülebilirliğinin temini açısından ?Tamamlayıcı Sağlık Sigortası? üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social security, parallel to economic development, is one of the most basic needs in a society for the protection and maintenance of welfare. One of the decisive factor that leads to a dilemma about the social security system all over the world is the continuously incraeasing healthcare costs. Health is a right acquired at birth and healthcare services should be organised in a way that it should reach everyone equally. From this point of view, social security should provide healthcare to all in a just and equal way; everyone should have easy access to healthcare; the healthcare service provided should be efficient and up to date. Healthcare Transforming Program? and `Social Security Reform? that have been performed simultaneously, have caused important changes in the Turkish Healthcare System. One of the common purpose of these two processes is to increase and ease access to healthcare. In this study, the structure, implementation and sustainability of these previously mentioned programs and reforms have been evaluated and compared with the healthcare systems of Germany, France, England and Netherlands from EU and USA general healthcare system, and `Supplementary Health Insurance? have been emphasized with regard to sustainability of the system.