İnternet üzerinden akdedilen sözleşmelerde tüketicinin korunması
Protection of consumers in respect of the contracts made over the internet
  1. Tez No: 351523
  2. Yazar: DENİZ SARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KALKAN OĞUZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
?İnternet Üzerinden Akdedilen Sözleşmelerde Tüketicinin Korunması? adlı bu çalışma yükseklisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu tezin amacı internet üzerinden akdedilen sözleşmeler kapsamında hukuki sorunların ve mevzuat hükümlerinin değerlendirilmesidir. Tez üç ana başlıktan oluşmaktadır; elektronik ticaret, internet üzerinden akdedilen sözleşmeler ve tüketicinin korunması. Tezin ilk bölümünde elektronik ticaretin gelişim süreci, önemi ve türleri incelenmiştir. ?İnternet üzerinden akdedilen sözleşmeler? başlıklı ikinci bölümde internet üzerinden akdedilen sözleşmelerin genel özellikleri, kuruluş süreci ve şekli koşulları incelenerek, elektronik imzaya ilişkin olarak kısa bilgiler verilmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümünde internet üzerinden akdedilen sözleşmelerde tüketicinin korunmasına ilişkin hukuki sorunlar ve mevcut mevzuat hükümleri değerlendirilmiştir. Ayrıca bu son bölümde mağdur tüketicilerin başvurabileceği yasal yollar, zamanaşımı süreleri ve mevzuatta düzenlenen benzer sürelere ilişkin olarak genel bilgiler verilmiştir. ?
Özet (Çeviri)
This study titled ?Protection of Consumers under Internet Contracts? has been prepared as a master?s degree thesis. The goal of this thesis is to assess the legal problems and existing regulations regarding protection of consumers under internet contracts. The thesis consists of three main parts; electronic commerce, contracts made over the internet and protection of consumers. Development process, importance and types of electronic commerce have been reviewed in the first part of the thesis. General requirements, execution process and form of internet contracts have been reviewed and brief information on electronic signature has been presented in the second part of the thesis titled ?contracts made over the internet?. In the third and last part of the thesis, legal problems regarding protection of the consumers under internet contracts have been addressed and the existing regulations have been assessed in this context. Furthermore, information on methods and procedures of legal remedies, statute of limitations and similar time periods regulated under the relevant legislations have been presented in this last part for the abused consumers.