Doymuş H3 BO3 çözeltilerinde kolemanitin SO2 ile çözündürülmesi
- Tez No: 35155
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, kolemanitin doygun ve doygun olmayan HgBCL çözeltilerinde SCL ile açıklanmaya çalışılmıştır. çözeltilerinde SCL ile çözünme kinetiği ve mekanizması Denemelerde tane boyutu, katı-sıvı oranı, karıştırma hızı ve reaksiyon sıcaklığı parametre olarak seçilmiştir. Denemelerden elde edilen sonuçlar kullanılarak, çalışma sıcaklıklarında doygun olan HgBCL çözeltilerinde, kolemanit ile S02 arasındaki reaksiyonun yalancı homojen sıfırmcı mertebe reaksiyon kinetiğine uyduğu, parametreleri ihtiva eden bir matematiksel modelin; X=(9,046.10-4.R-0'7.(K/Sr0'047.(KH)-°'0568.e-2283'3/T).t +1,571.10“4.R”0'83 şeklinde verilebileceği ve bu reaksiyona ait aktivasyon enerjisinin 18.983 kjmol olduğu bulunmuştur. Doymamış H3B03 çözeltilerinde kolemanit ile S0" arasındaki reaksiyonun yalancı homojen ikinci mertebe reaksiyon kinetiğine uyduğu ve parametreleri ihtiva eden bir matematiksel modelin de; -1^=(2,49.1073.R-1^8.(K/S)-2'923.(KH)2'406.e-58103/T).CA.t şeklinde verilebileceği ve bu reaksiyona ait aktivasyon enerjisinin de 483,063 kj mol olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the kinetics and mechanism of dissolution colemanite by S0_ at the saturated and insaturated HoBOo solutions have been studied. In experiments, the particle size, the solid to liquid ratio, the stirring rate and the reaction temperature have been choosen as parameters. By using the data from experiments, it was found that the reaction between colemanite and S0_ at saturated HoB0o solutions at the test 2 3 3 temperatures fitted pseudo zero order chemical reaction kinetics and mathematical model including the parameters could be given as follows; X=(9.046 10-4xR-°-7x(K/sr0-047x(KHr0-0568 xe“2283. 3/T )xt +1.571x10_4xR”0'83 and the activation energy for the reaction was 18.983 kj mol. It was also found that the reaction between colemanite and S02 at insaturated KLB03 solutions fitted pseudo secod- order chemical reaction kinetics, and the mathematical model including the parameters could be given follows; X =(2.49 1073xR-1-48x(K/S)-2-923x(KH)2'406xe-58103/T)xC.xt as well as the activation energy for this reaction was 483.063 kj mol"1.