Sosyal medyanın Arap Baharı'ndaki rolü ve Suriye örneği
The position of social media in Arab Spring and example of Syrie
  1. Tez No: 351776
  2. Yazar: İFFET MERVE ÖZGÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT ELDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez sosyal medya ve Web 2.0'nin sosyalleşmeye etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Önceleri sınırlı bir kesime hitap ederken zamanla yaygınlaşan ve yaygınlaştıkça kendini sürekli yenileyen internet ortamı özellikle gençler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Günümüzün gelişmiş teknolojik dünyasında özellikle genç kuşağın yaygın olarak kullandığı iletişim teknolojileri fikirleri daha rahat ve göreceli olarak daha özgür bir şekilde fikirlerini ortaya koyabilmekte, bu durumdan kaynaklanan özgüvenle hareket etmektedirler. Sosyal medya, sosyal ağlar ve topluma olan yansımaları incelenmiştir. Çalışmadaki ana değerlendirme, web 2.0 ve Sosyal medya kavramlarının sosyalleşmeye etkileri ve sanal sosyalleşme kavramından yola çıkılarak Arap Baharı'nın filizlenmesinde gençlerin katkısını ortaya koymaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the effects of social media and Web 2.0 in socialization. Before, internet was used by a limited segment of people. It became widespread in course of time and renew itself. Internet is being used by young people. In today's improved technological world the communication technology ideas, which is especially used by young generation, were expressed more easily and relatively in a more indepent way. Young generation acts with the self-confidence which sourced by this situation. In this study, social media, social webs and their reflecitions to society was analysed. Main consideration in this study, to reveal the contribution of young people in Arab Spring from the effect of Web 2.0 and social media concepts in socialization and virtual socialization concept.