Yapay resiflerin kıyı profiline etkileri
The effects of the artificial reefs to the beach profile
  1. Tez No: 351884
  2. Yazar: MEHMET TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL İRTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, balıkçılık teknolojisinde yoğun bir şekilde kullanılan yapay resiflerin kıyı profiline etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (Mülga DLH) Araştırma Dairesi Hidrolik Laboratuarındaki dalga kanalında deneyler yapılmıştır. Deneylerde; 1/10 şev eğiminde, çapı 0,173 mm, özgül ağırlığı 2,85 t/m3 olan doğal kum kullanılmıştır. Düzenli ve düzensiz dalgalarla; üç farklı dalga periyodunda (T):1,0-1,2-1,4 sn, dalga dikliği ( H0/L0 ) 0,02-0,06 aralığında olacak şekilde 5 farklı dalga yüksekliği için deneyler yapılmıştır. Deneylerde önce taban zemininde dalga etkisi incelenmiş daha sonra ise kıyıya farklı mesafelerde kum zemine yerleştirilen 5×5×5 cm boyutlarındaki yapay resifler boşluklu, dolu ve çift sıra üst üste olacak şekilde tasarlanmıştır. Farklı dalga koşullarında resifli ve resifsiz durumlara ait kıyı profilindeki değişimler birbirileriyle karşılaştırılmış, erozyon ve birikmenin yerleri ile miktarları grafiksel olarak sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: yapay resifler, kıyı profilleri, kıyıya dik katı madde taşınımı, erozyon profili, dalga kanalı deneyleri,
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of artificial reef on the beach profile, was researched that is mostly used in fishing technology. For this aim, the experiments have been done in the wave channel of the hydraulics laboratory on General Directorate for Infrastructure Investments of Ministry of Transport, Maritime Affairs and Communication. In these experiments, natural sand has been used the incline of slope 1/10, the diameter 0,173mm and the specific gravity 2,85 t/m3. The experiments have been done for five different wave heights which are in three different wave periods (T):1,0-1,2-1,4s and wave steepness (H0/L0) in between 0,02-0,06 and with regular and irregular waves. In the experiments before, the impact of wave on the base layer has been examined, after that; artificial reefs which measures are5x5x5 cm dimensions have been designed as spaces, full and on top of a double row, that was placed on the sand ground in different distances to the coastal.The changes in the beach profile, belonging to situations and reef and without reef in different wave conditions have been compared, the places with quantities of the erosion and accumulation have been presented as graphical. KEYWORDS: artificial reefs, beach profiles, cross-shore sediment transport, erosion profile, wave channel experiments