Comparison of leasing, credit and direct purchase for construction companies
İnşaat şerketi için lizing, kredit ve satın alma karşılaştırması
  1. Tez No: 351949
  2. Yazar: KONSTANTİN OSTAPCHUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE SELİN GÜNDEŞ GRESSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Economics, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kazakistan ekonomisinde kısa bir süre önce yaşanan derin kriz, ekonominin bozulmasına ve birçok kişinin işini kaybetmesine sebep olmuştur. Son zamanlarda ise ekonomik göstergeler düzelmeye başlamış, mevcut iş durumunun kalkınması ve gelişmesi için gerekli ön koşullar oluşturulmuştur. Böyle bir ortamda, inşaat şirketleri, bir yandan yatırım risklerine karşı duyarlılıklarını korurken, diğer yandan da basit ve düşük maliyetli ekipman yenileme mekanizmalarına daha fazla ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Bu çalışmada, Kazakistan inşaat firmalarının makine ve ekipman temininde kullandıkları temel mekanizmalar arasından seçim yapabilmelerini kolaylaştırmak amacı ile kredi, leasing ve doğrudan satın alma yöntemleri incelenmiş, dört adet inşaat firması, finansal kiralama şirketleri ve bankalar ile görüşmeler yapılmıştir. Görüşmeler ve literatür taraması sonucunda yöntemlerin herbirinin avantaj ve dezavantajları belirlenmiş, analiz sonuçları bir tabloda sunulmuş ve tartışılmıştır. Sonuç olarak, inşaat şirketlerinde makine ve ekipman temininde kullanılan kredi, leasing ve doğrudan satınalma mekanizmalarının farklı koşullarda seçimine yönelik bir karşılaştırma modeli ortaya çıkmıştır. Bu karşılaştırmanın, inşaat şirketlerinin makine ve ekipman satın alma süreçlerinde uygun ve fonksiyonel bir şekilde seçim yapmalarına yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan's economy experienced a period of deep crisis, and as a result, many people lost their jobs. Currently, the preconditions for the appearance and development of business are created. The major requirements for funding are simplicity and low cost equipment replacement guarantee against investment risks. These are bringing about the use of credit and leasing. The main objectives of this research are: • To uncover the advantages and disadvantages of using leasing, loan and direct purchase mechanisms for the provision of construction equipment in Kazakhstan; • To compare and contrast the three systems in the light of the literature review and interviews with banks, leasing companies and construction enterprises. A model for the comparison between the three types of construction equipment provision namely credit, leasing and direct purchase is provided. The results of the analysis are then presented in a table and discussed. Model and table of this comparison will help construction companies to choose the most appropriate and functional way to provide equipment.