The applicability of current green building incentives to the Turkish property market
Mevcut yeşil bina teşvik modellerinin Türkiye emlak piyasasında uygulanabilirliği
  1. Tez No: 351950
  2. Yazar: ŞİAR UMUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE SELİN GÜNDEŞ GRESSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Endüstri devrimi sonrası standardize edilerek hızlanan üretim faaliyetleri, son 80 yılda yaşanan ciddi nüfus artışı ve uygulanan ambargolar, Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerin alternatif enerji kaynaklarına ve sürdürülebilirliğe dair çalışmalar yapmasına sebep olmuştur. Bu bağlamda enerji sarfiyatının önemli bir kısmını teşkil eden binalarda enerjiyi etkin kullanmanın yolları araştırılmış, yeşil bina adı verilen enerji-etkin binaların yapımı teşvik edilmiştir. Yeşil binalar enerji ve su tasarrufu, düşük işletme ve bakım maliyetleri gibi pek çok avantaja sahip olmalarına rağmen bu avantajların çoğunlukla yapım sonrası sürece tekabül etmesi ve aynı zamanda yeşil binalarda kullanılan malzeme-teknolojilerin daha maliyetli olmaları nedeniyle yapım işini üstlenen aktörler tarafından rağbet görmemiştir. Bunun sonucu olarak bazı gelişmiş ülkelerde yeşil bina yapımını özendirecek yapısal ve finansal teşvik modelleri geliştirilmiştir. Bu çalışma, dünyadaki başlıca yeşil bina teşvik modellerinin yerel yönetimlerce sorgulanmasını baz alarak, Türkiye'de bu modellerin ne kadar uygulanabilir olduğunu ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Accelerated manufacturing by standardization after the Industrial Revolution, rapid population growth in the last 80 years and embargoes forced developed countries such as the United States of America, the Netherlands and United Kingdom to focus on alternative energy resources and sustainability. In this regard, the efficient use of energy in buildings -which consume a considerable portion of total energy used in the world - have been examined and green buildings are promoted. Even if green buildings have many advantages like energy and water savings or low operation and maintenance costs, they are not so popular among developers because of their high construction costs with special material-technology usage and mostly post-production oriented revenues. As a result, some developed countries generated structural and financial incentives to promote green building construction. This study aims to assess the applicability of main green building incentive models in Turkey. In order to reach this objective, local governments are interviewed and the results are analysed and discussed.