Tekirdağ koşullarında yetiştirilen korungada farklı sıra aralığı ve ocağa ekimin ot ve tohum verimine etkisi
  1. Tez No: 35204
  2. Yazar: CANAN TUNA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
V ÖZET Araştırmamızda Tekirdağ kıraç koşullarında yetiştirilen korunganın (Onobrychis sativa L.) farklı sıra aralığına (30 cm, 60 cm) ve ocağa ekimin (40 x 40 cm, 40 x 80 cm ve 80 x 80 cm) ot ve tohum verimine etkisi incelendi. Deneme; 1992 - 1994 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Trala Bitkileri Bölümüne ait uygulama alanında“Tesadüf Blokları Deneme Desenine”göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada Korunganın (O. sativa L.) Yeşil Ot, Kuru Ot Tohum Verimi Bitki Boyu, Sap Çapı, 1000 Meyve Ağırlığı, Kuru Madde Oranı, Tohum / Sap Oram.Ham Protein Oranı, Ham Protein Verimi, Ham Kül Oranı ve Rutubet Oranı gibi özellikler araştırıldı. En yüksek Yeşil Ot Verimi 30 cm aralıklı sıraya ekimden (2918.5 kg/da) elde edilmiştir. En yüksek Kuru Ot Verimi 30 cm aralıklı sıraya ekimden (903.16 kg/da) elde edilmiştir. En yüksek Tohum Verimi 40 x 40 cm ocağa ekimden (114.89 kg/ da) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The effect of various sowing distances between rows 30 cm, 60 cm and the use of growing beds with varying sowing distances in and between rows 40 x 40 cm, 40 x 80 cm. 80 x 80 cm on fresh and seed yield of Onobrychis sativa L. were studied under arid conditions of Tekirdağ province. The experiment was carried out in the experimental fields of Department of Field Crops, Tekirdağ Faculty of Agriculture Thrace Üniversety between 1992-1994. The Randomized Block Experimental Desing With Four Replication was used. The fresh fodder yield, hay yield and seed yield, plant height, stem diametter, 1000 pod weight, dry matter, seed / stem ratio, ratio crude protein, crude protein yield, crude ash, moisture ratio of O. sativa L. were determined. The highest fresh yield 2918.5 kg/da and the highest dry yield 903. 16 kg/ da were obtained from the sowing of 30 cm distance between rows. The highest seed yield 1 14.69 kg/ da was obtained from the 40 x 40 cm distances in and between rows of growing beds.