Mineral katkılı normal ve yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen betonlar
Normal and high strength self-compacting concrete with mineral admixtures
- Tez No: 352050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARIN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojideki gelişmeler paralelinde hazır beton sektöründe yaşanan ilerlemeler, betonun mekanik dayanımı ve servis ömrü boyunca çevresel etkilere karşı dayanıklılığı açısından yüksek performanslı beton üretimine olanak sağlamaktadır. Betonun bu iki temel özelliği, karışım bileşenleri ve oranları, taze beton performansı ve bakım koşullarından büyük ölçüde etkilenir. Geleneksel beton, taze halde sıkıştırma enerjisi uygulanarak yerleştirilmekte, özellikle şantiyede yaşanan sıkıştırma sorunları betonun sertleşmiş özelliklerinde önemli değişkenliğe sebep olmaktadır. Kendiliğinden Yerleşen Beton (KYB), yeni nesil süperakışkanlaştırıcı kimyasalların ortaya çıkmasıyla beton teknolojisine uyarlanmış özel bir betondur. KYB; tasarım, üretim ve uygulama safhasında geleneksel betona göre farklı yaklaşımları mecbur kılar. İşçilik masraflarını azaltması, üretimi hızlandırması, çalışma koşullarını iyileştirmesi ve görsel estetik gibi pek çok olumlu özellik, KYB kullanımının getirdiği avantajlar arasında sayılabilir. Bu çalışmada, uçucu kül (UK), granüle yüksek fırın cürufu (GYFC) ve silis dumanı (SD) kullanılarak C30/37 ve C80/95 sınıfı KYB'lar hazırlanmıştır. Mineral katkı kullanımının KYB'ların fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in ready-mixed concrete technology, have lead us to the production of high performance concrete in terms of mechanical strength and durability in service life. These two main properties of concrete depend on many factors, such as materials and proportions, fresh concrete performance and curing conditions. Conventional fresh concrete should be compacted in situ however various vibration problems seriously affect the performance of hardened concrete. Self Compacting Concrete is a special concrete produced by new generation superplasticizers. It differs from conventional concrete in terms of design, production and applications. It reduces labor costs, speeds up the production and provides visual esthetic. In this study, C30/37 and C80/95 grade self compacting concretes were produced with fly ash, ground granulated blastfurnace slag and silica fume. Effect of these mineral admixtures on the physical and mechanical properties has been examined.