Antalya Körfezi'nde dağılım gösteren Lagocephalus sceleratus (Gmelin,1789)'un balon balığının bazı biyolojik özellikleri
Some biological feature of Lagocephalus sceleratus (Gmelin,1789) silverstripe blaasop which distributed in Antalya Bay
  1. Tez No: 352049
  2. Yazar: KADRİYE ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TÜRKER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Antalya Körfezi'nde dağılım gösteren Lagocephalus sceleratus (Gmelin, 1789)'un bazı biyolojik özelliklerini vermek amacıyla Kasım 2011 ve Mayıs 2013 tarihleri arasında örnekleme yapılarak 100 adet birey elde edilmiştir. Örneklerin boy, vücut ve karaciğer ağırlık değerleri, cinsiyet ve yaş tayinleri yapılarak boy-yaş, ağırlık-yaş, cinsiyet dağılımı, boy-ağırlık ilişkisi, gonadosomatik indeks, kondisyon faktörü ve hepatosomatik indeks değerleri hesaplanmıştır. Örneklemeden elde edilen 100 bireyin 48 tanesi dişi, 52 tanesi erkek bireyler oluşturmaktadır. Dişi bireylerde çatal boy dağılımı 12.6-53.5 cm, erkek bireylerde ise 16.4-52.4 cm arasında değişiklik göstermiştir. Dişi bireylerin ağırlık dağılımı 28.2-2042.8 gr, erkek bireylerde ise 58.6-1981.0 gr arasında değişiklik göstermiştir. Tüm bireylerin boy-ağırlık ilişkisi W=0.0112L3.0427 ve R2=0.9893 olarak, Gonado-somatik indeks değeri ilkbahar mevsiminde 4.387, Hepatosomatik İndeks değeri en yüksek kış mevsiminde 7.768 olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Antalya Körfezi, Lagocephalus sceleratus, biyolojik özellik
Özet (Çeviri)
In this study, some biological feature of the silverstripe blaasop (Lagocephalus sceleratus Gmelin, 1789) was investigated in Antalya Bay. In the field 100 individuals were collected between December 2011 and May 2013. Sample of height, body and liver weight values, sex and age determination by examining the length-age, weight- age, length-weight relationship, gonadosomatic index, condition factor and hepatosomatic index values are calculated. The fork length of females ranged from 12.6 to 53.5 cm. The corresponding weight ranged from 28.2 to 2042.8 g. Thefork lengths of males ranged between 16.4 and 52.4 and weight between 58.6 and 1981.0 g. Growth and length data were measured from 100 of the fish, with a length – weight relationship of W = 0.0112L3.0427 and R2=0.9893, the highest value of Gonadosomatic Index in spring season 4.387, the highest value of Hepatosomatic Index in winter season 7.768 were calculated. KEYWORDS: Antalya Bay, Lagocephalus sceleratus, biological feature