p-aminofenol tayini için duyarlı grafen bazlı elektrokimyasal sensör
A graphene-based electrochemical sensor for sensitive detection of p-aminophenol
  1. Tez No: 352197
  2. Yazar: GAMZE ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ FİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Camsı karbon elektrodun Nafyon-grafen (Nafyon-GR) nanokompozit film ile modifikasyonu basit bir damlatma metodu ile yapıldı ve bu elektrot p-aminofenol (4-AP) tayininde sensör olarak kullanıldı. Büyük yüzey alanı, grafenin iyi bir iletken olması ve nafyonun iyi afinite göstermesi nedeniyle sensör, 4-AP oksidasyonu için mükemmel elektrokatalitik aktivite gösterdi. 4-AP' ün elektrokimyasal davranışı Nafyon-GR filmi ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrot üzerinde döngülü voltametri ve diferansiyel puls voltametri ile incelendi. Kalibrasyon eğrisi aynı matris üzerinde oluşturulup, idrar gibi bileşimi bilinmeyen örneklerin analizi sağlandı. Nafyon-GR modifiye elektrodun 4-AP konsantrasyonları için oldukça duyarlı olduğu görüldü. Diferansiyel puls voltametri çalışmaları sonucu 4-AP için lineer analitik eğri 0,5-200 µM arasında olup dedeksiyon limiti 0,051µM elde edildi. Nafyon-grafen nanokompozit modifiye elektrot saf grafen modifiye elektroda göre daha iyi tekrar kullanılabilirlik sergiledi. Bu prosedür parasetamol varlığında bozunma ürünü olan p-aminofenol tayini için kullanılabilir özellik gösterdi. Son olarak, önerilen yöntem idrar numuneleri, farmasötik preparatlar ve yerel şebeke suyu örneklerinde p-aminofenol belirlemek için başarılı şekilde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
A Nafion-graphene (Nafion/GR) nanocomposite film modified glassy carbon electrode was fabricated by a simple drop-casting method, and used in the electrochemical detection of p-aminophenol (4-AP). Owing to the large surface area, good conductivity of GR and good affinity of Nafion, the sensor exhibited excellent electrocatalytic activity for the oxidation of 4-AP. The electrochemical behaviors of 4-AP on Nafion/GR film modified glassy carbon electrodes were investigated by cyclic voltammetry and differential pulse voltammetry. A calibration curve is constructed in the same matrix, urine, as the unknown samples to be analyzed. The Nafion-GR film modified electrode was linearly dependent on the 4-AP concentration and the linear analytical curve was obtained in the ranges of 0.5–200 µM with differential pulse voltammetry (DPV) and the detection limit was 0.051 µM. The Nafion-graphene nanocomposite modified electrode exhibited good reusability than pure graphene modified GCE. This procedure can be used for the determination of p-aminophenol in the presence of its degradation products and paracetamol. Finally, the proposed method was successfully used to determine p-aminophenol in local tap water samples in urine samples and pharmaceutical preparations.