Experimental and numerical modelling studies for interpreting and estimating the p-d behavior of single piles in unsaturated soils
Suya doygun olmayan zeminlerde tekil kazık p-d davranışının tahmini ve yorumlanmasına dayalı deneysel ve sayısal modelleme
- Tez No: 352265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ŞENOL, PROF. DR. SAİ K. VANAPALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Kazıklı temel sistemleri, pratik uygulamalarda bütünü ile ya da kısmen yeraltı su seviyesinin üstünde inşaa edilmelerine rağmen, kazık taşıma gücünün belirlenmesinde kullanılan klasik analitik yöntemler doygun zemin mekaniği prensiplerine dayanarak sıkça kullanılan ?, ??and ? yöntemleri ile hesaplanmaktadır ve matrik emme basıncının kazık taşıma gücüne etkisi ihmal edilmektedir. Bu nedenle gerçek taşıma gücü değerleri hesaplanan değerlerden çoğunlukla daha büyük olmaktadır. Literatürde, emme basıncının kazık taşıma gücüne etkisi ile ilgili yapılan az sayıda çalışma bulunmaktadır. Sunulan çalışma kapsamında, ince daneli kompakte zemin üzerinde laboratuvar ortamında bir seri model kazık deneyi gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, kazık çevre sürtünmesinin mevcut emme basıncı etkisinden büyük ölçüde etkilendiğini göstermektedir. Bu etkinin yorumlanması ve suya doygun olmayan zeminlerde taşıma gücünün tahmini için klasik ?, ??and ? yöntemleri modifiye edilerek emme basıncı etkisi hesaplara dahil edilmiştir. Önerilen modifiye yöntemler, aynı zamanda kazık çevre sürtünmesinin emme basıncı ile değişimini, zemin-su karakteristik eğrilerini ve suya doygun durumdaki kayma mukavemeti parametrelerini kullanarak hesaplama imkanı sunmaktadır. Modifiye ?, ??and ? yöntemlerinin pratik mühendislik uygulamalarında suya doygun olmayan zeminlerde kazık çevre sürtünmesi hesabında kullanılmasının önü açıktır.
Özet (Çeviri)
The load carrying capacity of single piles are commonly estimated using the well known ?, ? and ??methods. These methods are also used in engineering practice for unsaturated soils even though the ?, ? and ?? methods are based on conventional saturated soil mechanics. In this study, a series of single model pile tests were conducted in a laboratory environment to study the influence of matric suction on the pile shaft capacity in a statically compacted fine-grained soil. The results of the study show that the shaft capacity of single piles is significantly influenced by the contribution of matric suction. Based on the experimental results, the conventional ?, ? and ? methods were modified to estimate the total shaft resistance of piles in unsaturated soils by including the influence of matric suction. The modified methods can also be used for estimating the variation of shaft capacity of single piles with respect to matric suction using the Soil-Water Characteristic Curve (SWCC) and the saturated shear strength parameters. The modified ?, ? and ? methods are promising for use in engineering practice to estimate the ultimate shaft bearing capacity of single piles placed in unsaturated soils.