EEG'de kaotik boyut
  1. Tez No: 35243
  2. Yazar: NEZAHAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada önce, gerçek EEG sinyallerindeki ve önemli bir a-dalgalan modeli olan Lopes da Silva beyin modeli ile elde edilen EEG sinyallerindeki a-P değişmelerinin, bu sinyallerin kaotik (korelasyon) boyutuna nasıl yansıdığı incelenmiştir. Ayrıca gerçek ve yapay a- bloklanmalarında gözlenen boyut değişimlerinin paralellik gösterip göstermediklerine bakılmıştır. Kaotik (korelasyon) boyutun nümerik olarak hesaplanması çok uzun zaman almaktadır. Bu nedenle, gerçek ve yapay EEG sinyallerinin fraktal boyutları da gridleme yöntemiyle hesaplanarak, fraktal boyutun, modellerin gerçeğe uygunluğu konusunda bir test yöntemi olup olamayacağı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work we first studied how the a-P variations reflect to the chaotic (correlation) dimension of EEG signals. This is program is carried out for real EEG signals and the signals generated by the Lopes da Suva brain model, which is one of the most important models for a-waves. In addition we studied whether the dimension changes observed in real and simulated a-blockings agree qualitatively, i.e. similar inequalities hold. The numerical computation of the chaotic dimension takes a very long time. For this reason we computed the fractal dimension of the real and simulated EEG signals by the grid method and we discussed whether the fractal dimension can be used as a test method for studying the agreement of the models with reality.