Kompetitif ve kooperatif etkileşimle EEG oluşumu
  1. Tez No: 35242
  2. Yazar: NEVİN KARGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada önce, en önemli nöron ağı modellerinden biri olan Lopes da Silva beyin modeli incelenmiştir. Bu nöron ağı modelini TCR ve İN adı verilen iki tip sinir hücresi oluşturmaktadır. TCR nöronları İN nöronlarım destekleme, İN nöronları ise, TCR nöronlarına baskılama davranışı göstermektedirler. Beynin ritmik aktivitelerinden a-dalgasını üreten Lopes da Silva modelinden yararlanılarak, a-dalgalanın üretmeye aday bir çok bilgisayar simülasyonları yapılmıştır. Bu simülasyonlar çeşitli parametreler yardımıyla oluşturulmuştur. Lopes da Silva beyin modeli ve modifikasyonlarının frekans spekturumuna bakılarak, a-dalgasının pik frekansının nöron ağı parametrelerine, ne şekilde bağlı olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work we studied the Lopes da Suva brain model which is one of the most important neural network models. This model consists of two types of neurons: The TCR and IN nerve cells where the TCR neurons excite the IN neurons while the IN neurons inhibit the TCR's. It is well known that the Lopes da Silva model generates a- waves from the rhytmic activity of the brain. Using this model we made numerous computer simulations that are candidates for generating a-waves. These simulations were performed by varying the parameters in the Lopes da Silva model. We also investigated the dependence of the peak frequency of the a-waves on the parameters of the neural network, by studying the frequency spectrum of the Lopes da Silva brain model and its modifications.