Kendiliğinden yerleşen betonlarda döküm hızı ve donatı yoğunluğunun kalıp yanal basıncı üzerine etkileri
The effects of casting speed and reinforcement volume on formwork lateral pressure self compacting concrete
  1. Tez No: 352547
  2. Yazar: TUNCAY KAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, kendiliğinden yerleşen betonların (KYB) kalıp yanal yüzeylerine yaptıkları basınçlar deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, 2300 kg/m3 ve 2400 kg/m3 birim ağırlığa sahip uçucu kül katkılı ve maksimum tane çapı (dmax) 15 mm olan KYB'ler hazırlanmıştır. KYB'ler 100 cm genişlik, 20 cm derinlik ve 300 cm yüksekliğinde kontrplaktan yapılmış kolon kalıbının içine dökülmüştür. Hazırlanan KYB'lerin döküm hızlarının ve kalıp içindeki farklı donatı oranlarının kalıp yanal basıncına etkileri incelenmiştir. KYB'lerin 1,5 m/h, 2 m/h ve 4 m/h döküm hızlarındaki yanal basınçları ile %0 (referans), %1 ve %4 donatı oranlarındaki yanal basınçlar tespit edilerek yanal basınçlardaki değişimler gözlenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Kalıp yanal basınçları, kalıp yüzeylerine yerden 20 cm, 120 cm ve 220 cm yüksekliklere yerleştirilen 6 adet yük hücresi ile ölçülmüştür. Sonuç olarak; kalıp içinde %1 oranında donatı kullanılması durumunda referans numuneye göre yanal basıncı % 12,76 azaldığı, %4 oranında donatı kullanıldığında ise yanal basıncın %73,90 azaldığı belirlenmiştir. Diğer taraftan referans beton döküm hızı 2 m/h olarak alındığında ise 1,5 m/h döküm hızında yanal basınç %7,85 azalırken 4 m/h döküm hızında yanal basıncın %50,24 arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of reinforcement volume and casting speed on the formwork lateral pressure of self-compacting concrete (SCC) was investigated under laboratory testing conditions with formwork samples. The SCC mixture design was prepared in the laboratory environment. According to the prepared mixture design, the samples used in this study were produced serially in ready-mixed concrete plant. SCC used in the study has the fly ash mixture and the grain size has been chosen as 15mm (dmax). The formwork prepared has been designed as a column of 100 cm width, 20 cm thickness and 300 cm height. The surface material of the formwork is water resistant birch plywood. In order to see whether the speed of casting caused any differences on the lateral pressure, formwork samples were poured at the speed of 1.5, 2 and 4 m/h and computerized in 1 second intervals. In order to determine whether reinforcement volume would cause differences on the formwork lateral pressure of SCC, cross sectional area of the reinforcement volumes have been chosen as 0% (reference sample) 1% and 4% according to 500 TSE standards. The reinforcing bars prepared in these ratios were located in three formworks and SCC mixture was pured into them. The lateral pressure of formwork samples were measured with 6 load cells located from the surface as 0,20, 1,2 and 2,2 metres height. The reinforcing bars prepared in these ratios were located in three formworks and SCC mixture was poured into them. Beginning from the casting the formwork pressures of the lateral surface have been computerised in 1 second intervals. Finally, the decrease of formwork lateral pressure according to the reference sample was measured as 12,76 % when 1% reinforcement ratio was used correspondingly the decrease was 73,90 % in 4%.