Multipl miyelomlu hastalarda böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The assessment of renal function in patients with multiple myeloma
- Tez No: 352642
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
GİRİŞ: Multipl Myelom (MM)`da böbrek yetersizliği (BY) %20 civarında görülür ve mortalite ve morbiditenin önemli nedenlerindendir. Renal fonksiyonları tanımlamada kullanılan formüllerden öne çıkan ikisi, Renal Hastalıkta Diyet Modifikasyonu (Modification of Diet in Renal Disease-MDRD) ve 'Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration' (CKD-EPI) formülleridir. AMAÇ: MM`lu hastalarda böbrek fonksiyonlarının, Uluslararası Myelom Çalışma Grubu (UMÇG)`nun önerdiği MDRD ve CKD-EPI formülleriyle değerlendirilip, iki formül arasındaki farkların irdelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca hastaların demografik, laboratuar özellikleri, myelom tipleri ve evreleri değerlendirilip böbrek yetersizliği varlığının bu özelliklerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: 2011 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalına başvuran, MM tanısı konmuş hastalardan rastgele seçilmiş olan 40 hasta çalışmaya alınıp dosyaları demografik özellikler, myelom tipleri, evreleri, laboratuvar verileri açısından incelendi. Renal fonksiyonları, MDRD ve CKD-EPI formülleri ile değerlendirildi. BULGULAR: Bazal ve 3.ay glomerül filtrasyon hızı (GFH) değerleri arasında MDRD ve CKD-EPI formülleriyle anlamlı fark saptandı (sırasıyla p 0,004-p 0,003). Bazal ve 3.ay GFH median değeri CKD-EPI formülüyle (sırasıyla 64-91 ml/dk/1,73 m²), MDRD formülünden (sırasıyla 62-82 ml/dk/1,73 m²) daha yüksek saptandı. MDRD ve CKD-EPI formülleri arasında bazal ve 3.ay GFH ortalamaları bakımından ise anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p 0,607-0,089). SONUÇ: MDRD ve CKD-EPI formülleri karşılaştırıldığında; özellikle yüksek GFH değerlerinde MDRD formülü yerine CKD-EPI formülü kullanıldığında GFH değerinin daha yüksek ölçüldüğü ve dolayısıyla böbrek hastalığı evresinin prevelansının düşük saptandığı görüldü. UMÇG, böbrek fonksiyonlarının tanımlanmasında MDRD formülünü önermekle birlikte CKD-EPI formülüyle karşılaştırma yapan çalışmalar artarak devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Renal failure is commonly encountered during the course of Multipl Myeloma (MM), and an important cause of morbidity and mortality, afflicting about 20% of patients. Modification of Diet Renal Disease (MDRD) and 'Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration' (CKD-EPI) formulas are generally accepted and widely utilized tools to assess renal function. OBJECTIVE: In this study we aimed to evaluate the renal function in MM patients using MDRD, suggested by International Myeloma Working Group (IMWG), and CKD-EPI formulas and to compare two formulas in terms of potential difference that may exist. Furthermore, demographic features and laboratory parameters of the patients, type of paraproteinemia and stage of myeloma, the effects of these features on renal failure were investigated. PATIENTS AND METHODS: Forty patients, with a recent diagnosis of MM who applied to Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Hematology since 2011 were randomly recruited to the study and their records were throughly analyzed in terms of demographic features and laboratory parameters of the patients, type of paraproteinemia and stage of disease. MDRD and CKD-EPI formulas were used to evaluate renal function. FINDINGS: We found significant difference between basal and third month glomerular filtration rate (GFR) using either MDRD or CKD-EPI formulas (p 0,004-p 0,003 respectively). The median value for basal and third month gfrCKD-EPI was higher than for gfrMDRD (64-91 vs 62-82 ml/min/1,73 m²). There was no significant difference between two formulas regarding basal and third month GFR mean values. RESULTS AND CONCLUSION: There is inclination to get higher GFR values with CKD-EPI compared to MDRD, especially when they are used to evaluate mildly impaired renal function. Based on this fact, prevalence of renal disease was determined lower with using gfrCKD-EPI. Although IMWG suggests to use MDRD to evaluate renal function, the number of comparative studies conducted grows up and there is an increasing trend towards this kind of studies.