Abortus imminenslerde HCG , progesteron ve ADAM 12 nin abortusları öngörmedeki yeri ve kötü obstetrik sonuçlarla ilişkisi
The role and poor pregnancy outcome relations of human chorionic gonadotropin, progesterone and adam 12 in threatened miscarriage
  1. Tez No: 352676
  2. Yazar: MEHTAP ZEYNEP KUŞKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERBİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı abortus imminensli olgularda maternal serum β-hCG, progesteron ve A Disintegrin ve Metalloprotease 12 (ADAM 12) düzeylerini araştırmak, bu belirteçlerin abortus imminensli olgularda gerçekleşebilecek abortusları belirlemede kullanılabilirliğini incelemek ve terme ulaşan gebeliklerde kötü obstetrik sonuçlar açısından bu üç maternal serum belirtecini değerlendirmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Etik Kurul'undan onay alındıktan sonra Kasım 2012- Haziran 2013 tarihleri arasında prospektif olarak planlandı. 7.-14. haftalar arasında olan 100 abortus imminens ve 100 kontrol olmak üzere toplam 200 spontan tekil gebe çalışmamıza dahil edildi. Tüm gebelerden ilk başvuru esnasında serum β- hCG e progesteron düzeyleri gönderildi. Çalışmaya dahil edilen tüm gebelere 20. gebelik haftalarında telefon ile ulaşılarak gebelik devamı hakkında bilgi alındı. Daha sonra çalışmaya dahil edilen olgular terme kadar takip edildi. Preterm doğum (0,05). Abortus imminens grubunda maternal serum β-hCG ve progesteron düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak daha düşük saptandı (sırasıyla; p< 0.001 ve p=0.013).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the maternal serum β-hCG , progesterone and A Disintegrin and Metalloprotease 12 (ADAM 12) levels in threatened miscarriage, to examine the usability of these markers in threatened miscarriage in defining the possible abortions and to evaluate these three maternal serum markers in the view of poor pregnancy outcomes in delivery resulted gestations. Materials and Method: Our study was prospectively planed between November 2012 and Jıne 2013 after receiving the permission of Dokuz Eylül Unıversity ethical commician. Total 200 spontaneous single pregnant (100 threatened miscarriage and 100 control group), in their 7th and 14th weeks are included in our study. At first application β-hCG and progesterone levels were wanted from the whole pregnants. We called all the pregnants, included in the study, at their 20th gestation week and received information about their pregnancy and later all these groups and cases are followed until delivery. The members of this case were all called by phone and the informations of preterm delivery ( 0.05).