Bursa bölgesindeki koyunlarda campylobacter ve salmonella enfeksiyonları
- Tez No: 3550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışma Bursa bölgesinde görlilen yavru atma olaylarında Brucella enfeksiyonunun yanında rol oynayan Campylobacter ve Salmonella enfeksiyonlarının durumları nı ortaya koymak amacıyla planlanmıştır, Çalışmada 95 atık koyun fetus'u ve doğumundan sonra ölen enteritli“bir kuzunun iç organları ”bakteriyolojik olarak inceleni-"... miş ve abort görülen sürülerden alınan kan serumların dan serolojik testler yapılmıştır. Araştırmada 4 Cofetus intestinalis (%4« 16), 9 S. abortus ovis (%9.5) ve 23 Brucella mikroorganizması (%24»2) izole ve identifiye edilmiştir. Atık yaptığı belirtilen 479 koyundan alınan kan serumlarına: C. fetus intestinalis, S. abortus ovis ve Bru- selloz yönünden sırasıyla komplement fikzasyon,tüp agluti- nasyon ve Rose Bengal Pl ay t, t Up aglutinasy on, komplement fikzasyon testleri uygulanmıştır. 18 serum(%3.75) Cfetus intestinalis, 27 serum(%5c63) S. abortus ovis ve 176 serum (%36o74) Bruselloz yönünden pozitif bulunmuştur. C. fetus intestinalis izoleleri streptomisine, kloramf enikole, oksit etrasikline, gent ami sine, rif amisine ve penisiline duyarlı, S. abortus ovis izoleleri ise klo ramf enikole, oksit etrasikline, rif amisine, streptomisine ve arapi siline duyarlı bulunmuştur. N
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study cases abortus seen in Bursa region due to C. fetus intestinalis and S. abortus ovis along with. Brucella infection were investicated.în this work 95 abor ted sheep fetuses and internal organs of a enteritic lamb died soon after delivery were carried on the blood serum samples taken the sheep in infected herds. İn this research, C. fetus intestinalis (4,16%), 9 S. abortus ovis (9.5%) and Brucella microorganism (24» 2%) have isolated and identified. The blood samples of 479 sheep reported by aborted serologically tested for the presence of antibodies for C. fetus intestinalis, S. abortus ovis and standart antigen of Brucella, 18 serum for C. fetus intestinalis(3