Proksimal humerus fraktürü sonrası hemiartroplasti uygulamasında radyolojik parametrelerin ve yağlı dejenerasyonun geç dönemde kliniğe etkileri
The delayed effect of the radiologic parameters and fatty infiltration with hemiarthroplasty after porximal humerus fracture
  1. Tez No: 352685
  2. Yazar: ONUR GÜRSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HULİSİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Kırık sonrası hemiartroplasti sonuçları ilgili olarak, ameliyat öncesi hastaya ait faktörler ve ameliyat sonrası rehabilitasyonla birlikte, proksimal humerusun anatomik restorasyonu da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, proksimal humerus restorasyonu sonrasında, büyük tüberküldeki final yerleşimin ve rotator manşetteki yağlı dejenerasyon oranının radyolojik ölçümlerle ortaya konarak, klinikle ilişkilendirilmesi planlanmıştır. Yöntem: Kliniğimize 2002-2010 yılları arasında proksimal humerus kırığı nedeniyle başvuran ve akut dönemde hemiartroplasti uygulanan 131 hasta içerisinden omuz eklemine yönelik post-op aksiyel bilgisayarlı tomografi kesitleri bulunan 25 hasta çalışmaya dahil edildi. lateral humeral offset, lateral glenohumeral offset ve tüberkülum majus ile protezin en uç noktasyla arasındaki mesafe değerlendirildi. BT aksiyel kesitler kullanılarak, tüberkülum majus ve minus arasındaki mesafe, protezin retroversiyonu,aksiyel planda tuberkülum majus ve protez arasındaki mesafe ve manşetteki yağlı dejenerasyon oranları hesaplandı. Radyolojik ölçümler ile WORC, ASSES, DASH, Constant- Murley skorlama sistemleri arasındaki klinik ilşki ortaya kondu. Bulgular: Olguların 19'sı(%76) kadın, 6'sı(%24) erkekti. Yaş aralığı 52-84 olup, yaş ortalaması 68,2 olarak hesaplandı. Ortalama WORC, ASSES, DASH, Constant- Murley skorları sırasıyla 55, 70, 23, 66 olarak ölçüldü. Normal retroversiyonda, Constant-murley, ASSES, skorlamalarında daha yüksek değerler ve DASH indeksi daha düşük değerler görüldü.
Özet (Çeviri)
Regarding the results of hemiarthroplasty after fracture, besides the factors related to the patient preoperatively and postoperative rehabilitation, anatomic restoration of the proximal humerus is also important. In this study, the aim is to determine the clinical association of the final position of the tuberculum majus after the proximal humerus restoration according to the rate of fatty infiltration of the rotator cuff, indicated by radiological measurements. The patients with proximal humerus fracture who underwent acute hemiarthroplasy surgery in our clinic between 2002 and 2010 was 131; 25 of them who have post-operative shoulder computed tomography with axial sections were included in this study. The mean follow-up was fiveyears The distance between the distal end point of the prosthesis and lateral humeral offset, lateral glenohumeral ofset ,the tuberculum majus are evaluated. By using the axial section of the computed tomography, the distance between the tuberculum majus and minus, retroversion of the prosthesis, the distance between the tuberculum majus and prosthesis and the rate of fatty degeneration of the rotator cuff are all evalualted. The clinical relationship between the WORC, ASSES, DASH and Constant- Murley scoring systems was revealed by using radiologic measurements. Our patient population includes 16(%76) women and 9(%24) men aged 52 to 84 (mean:68,2) years. Their mean WORC, ASSES, DASH and Constant-Murley scores were 55, 70, 23, 66 respectively. The patient group that have normal retroverted prothesis had higher scores in WORC DASH and Constant-Murray tests and lower in DASH index.