Ratlarda epidural fibrozis üzerine trombositten zengin plazmanın etkisi: Deneysel çalışma
The effect of platelet rıch plasma on epıdural fıbrosıs ın a rat lamınectomy model
- Tez No: 352684
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKÇALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada amacımız laminektomi uygulanmış rat modellerinde Trombositten Zengin Plazma? nın, epidural fibrozis gelişimi üzerine etkisini serbest yağ flebi ve kollajen matriks ile karşılaştırmak; böylece rutin kullanımda hastanın kendi kanından elde edilebilecek bir materyali ucuz, etkili ve yan etkisi olmayan bir tedavi seçeneği olarak ortaya koymaktır. Çalışmamızda deney hayvanları etik kurul (16 KASIM 2012 tarihli 61/2012 protokol nolu) onayı alındıktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuarında yetiştirilen, normal motor aktiviteye sahip, 29 adet Wistar Albino türü 250-300 gram ağırlığında erişkin erkek ratlar kullanıldı. Basso-Beattie-Bresnahan (BBB) skorlaması ile preoperatif ve postoperatif nöroljik değerlendirmeler yapıldı. Denekler 3 gruba ayrıldı. 1. gruptaki ratlara ( n : 7 ) laminektomi yapılıp dura üzerine yağ yastıkçığı uygulandı. 2. gruptaki ratlara ( n : 7 ) laminektomiden sonra dura üzerine eşit ölçütlerde ( 4 x 2.5 mm ) kollajen dural matriks ( DuraGen PlusTM ) uygulandı. 3. gruptaki ratlara ( n : 7 ) laminektomiden sonra dura üzerine tek doz 1,5 cc TZP uygulandı. Bu grupta uygulanacak olan TZP için ek 7 adet rat kardiyak kan alımı amacıyla kullanıldı. Bir adet rat ise pilot çalışma amaçlı kullanılmış olup çalışmaya dahil edilmemiştir.Her 3 gruptaki ratlar 4. hafta sonunda sakrifiye edildi. Sakrifikasyon sonrası laminektomi sahasının bir alt ve bir üst intervertebral disk aralığından 20 numara bistüri ile transvers olarak blok halinde çıkarıldı. Histolojik incelemeler Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji Anabilim Dalında, gruplar hakkında daha önceden bilgilendirme yapılmamış tek bir uzman histolog tarafından ışık mikroskopisi ile yapıldı. Epidural fibrozisin derecelendirilmesinde He ve arkadaşlarının yöntemi kullanıldı. Bulgular değerlendirildiğinde, kollajen dural matriks uygulanan grupta fibrozisin daha çok olduğu saptanmış ve bu grupta skar gelişimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the histologic effects of platelet rich plasma which can be obtained from the patient?s own blood and can be used effectively and without side effects to prevent epidural fibrosis; and to compare this effect with free fat flap and collagen matrix. In our study the approval of the ethical committee of experimental animals ( 16 November 2012 dated, 61/2012 Protocol number ) has been received. 29 Wistar albino adult male rats between 250 to 300 grams in weight and with normal motor activity were obtained from Dokuz Eylul University School of Medicine Animal Experiments Laboratory. Basso-Beattie-Bresnahan (BBB) scoring rates were performed and recorded at the preoperative and postoperative period to all subjects for neurological assessment. The subjects were divided into 3 groups. All groups consisted of seven subjects. In Group 1 (fat pad group) only autogenous fat pad applied to the laminectomy site. In Group 2 (collagen matrix group) laminectomy defect was covered with collagen dural matrix in dimension of 4x2.5mm (DuraGen PlusTM , Integra Lifesciences Corporation 311 Enterprise Drive Plainsboro, NJ 08 536). Platelet-rich plasma was applied to the laminectomy areas with single doses as 1.5cc each of rats in Group 3. 7 rats were killed after cardiac puncture blood supplies for the preperation of platelet-rich plasma. One rat was used for the pilot study and not included in the statistical analysis. All 21 rats were sacrified after the 4th week of the operations. Enblock excision of laminectomy site were performed and cleaned with saline solution, and carried to histology laboratory in formaldehyde solution. The histological light microscopy examination was made by one histology specialist with single blind method. Epidural fibrosis grading scale of He et al. is been used. As a result, it was found that the collagen dural matrix leaded statically more fibrosis ad scar development. Although fibrosis grades of free fat flap and the platelet rich plasma group were found similar, the platelet rich plasma application showed slightly lower fibrosis grades. Platelet rich plasma application causes less fibrosis after laminectomy when compared to collagen matrix. Costs and obtaining autogenous can be accepted as PRP?s important advantages.