Orak hucre anemili hastalarda fetuin-a, inflamasyon belirtecleri ve antioksidan sistemlerin degerlendirilmesi
Evaluation of fetuin-a, enflammation and oxidative stress markers in the patients with sickle cell disease
- Tez No: 352823
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Orak hücre anemisi, Çukurova bölgesinde yaygın görülen eritrositlerde aşırı reaktif oksijen radikali üretimi, vasküler seviyede kronik inflamasyona sebebiyet veren mikrovasküler hipoksik ve reperfüzyon süreci ile karakterize olan konjenital bir hemoglobinopatidir. Bu çalışmada, Orak hücre anemisinde Fetuin-A seviyesi ile bu hastalarda Fetuin-A‟nın inflamasyon ve oksidatif stress ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya Orak hücre anemisi hastası (OHA) olan yetişkin yaş grubu hastalar (n=35) ve sağlıklı bireyler (n=35) dâhil edildi. Tüm örneklerin hematolojik verileri incelendikten sonra hemolizattan süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve malondialdehit (MDA) analizi yapıldı. Serum örneklerinden Fetuin-A, TNF-Alfa, IL-6, Nitrik Oksit (NO) ve Myeloperoksidaz (MPO) çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Sickle cell anemia (SCA), common disease in Çukurova region, is a congenitalhemoglobinopathy characterized by production of excessive amounts of reactive oxygen radicals in red blood cells, and microvascular hypoxia-reperfusion process giving rise to chronic inflammation along vascular structure. In the study, Fetuin-A levels and its relationship with inflammation and oxidative stress in SCA were aimed to evaluate.Material & Methods: The study included patients with SCA (n=35) and healthy individuals (n=35) in adult age. After analyzing hematological data, Superoxide Dismutase (SOD), Catalase (CAT), Glutathione Peroxidase (GSH-Px) and Malondialdehyde (MDA) were measured from hemolysates. Fetuin-A, TNF-alpha, IL-6, Nitric Oxide (NO) and Myeloperoxidase (MPO) were measured from serum samples.