Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran tüm tromboz olgularında ortalama trombosit hacmi (MPV) değişikliklerinin tanı kriteri olarak kulanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 352872
  2. Yazar: ORKUN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN GÖKBEN BECEREN, YRD. DOÇ. DR. Sadiye YOLCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda 01 Ocak 2008 ? 31 Aralık 2012 Tarihleri arasında SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran kesin tanı alan tüm Tromboz olgularının değerlendirilmesi yapıldı. 2052 kesin tanı almış hasta saptandı. Hastaların demografik değerleri saptandı. Hastaların geliş şikayetleri, hastaneye gelişteki hemogram tetkiklerinden MPV, Hb, platelet, nötrofil, lenfosit, WBC, diğer kan tetkiklerinden troponin, homosistein, hs-CRP, CRP, D-Dimer, görüntüleme tetkiklerinden BT, Dopler tetkikleri arşiv taraması ile saptandı. Bu hastaların %45'i 15-64 yaş arası ve %55'i 65 yaş ve üzeri idi. Hastaların %60,7 erkek , %39,3 kadın idi. En fazla şikayet göğüs ağrısı olup bunu extremitede değişiklik, nefes darlığı, güç kaybı, bilinç değişikliği-senkop, karın ağrısı takip etmektedir.Hastalar tanılarına göre sınıflandırılacak ve dağılımı gösterilecek olursa en fazla Myokard İnfarktüsü (% 41,3), sırasıyla bunu Pulmoner Emboli (%21,1), DVT (%18), SVO (% 12,2), Arteriyel Embolizm (% 3,8), Portal Ven Trombozu (% 2),Mezenter İskemi (% 1,6) takip etmiştir. Hastalara girişte uygulanan hemogram tetkilerinde MPV değeri en sık 8,1 (% 4,6) olarak ölçülmüştür. Ayrıca hemogram tetkikinde Hb en sık 13-14 gr. (%18) , Platelet en sık 211-234 (%1,2) ölçülmüş ,Nötrofil en sık %67 (%3,4) ölçülmüş,Lenfosit değeri en sık %21 (%4,1) ölçülmüş, kontrol MPV değeri en sık 8,1 (%6) ölçülmüş, WBC en sık 7800 (%1,9) ölçülmüştür. Sonuçta başta MI olmak üzere SVO,DVT ve P.Emboli'de MPV değişimi anlamlı bulundu. Bu sebepten dolayı; trombositler dolaşımda 7-11 gün civarında kaldıklarından, semptomların ortaya çıkmalarından günler önce, basit ve ucuz bir yöntemle belirlenebilen MPV'nin, MI,SVO, DVT ve Pulmoner Emboli için tanımlanan risk faktörleri arasında, daha geniş ölçekli hasta gruplarında prospektif olarak araştırılarak, klinik uygulamada özellikle primer koruma açısından hak ettiği yeri alması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, 01 January 2008 - 31 December 2012 between the dates of SDU, Faculty of Medicine Hospital presented all of the confirmed cases of thrombosis were evaluated. The patient had a definitive diagnosis in 2052. The demographic values were determined. Patients' complaints, audits required MPV admission, complete blood count, hemoglobin, platelets, neutrophils, lymphocytes, WBC and other blood tests troponin, homocysteine, hs-CRP, CRP, D -dimer, CT imaging tests, Doppler examinations were determined by scanning archives. Of these patients, 45% aged 15-64 and 55% were aged 65 and over. Male 60.7 % of the patients, 39.3% were female. That most complaints of chest pain, changes in extremities, shortness of breath, loss of strength, change in consciousness - syncope, followed by abdominal pain. Patients were classified according to their diagnosis, and if the distribution of the maximum display Myocardial Infarction (41.3 %) , which in turn Pulmonary Embolism (21.1 %) , DVT (18%) , SVO (12.2%) , arterial embolism (3,8 %), portal vein thrombosis (2%) , mesenteric ischemia (1.6%) followed. MPV values in patients with the most common input applied to blood count tetkilerinde 8.1 (4.6%), respectively. Examination, complete blood count Hb 13-14 g also the most common (18%) , platelet most frequently 211 to 234 (1.2%) was measured, most commonly 67% neutrophils (3.4%) was measured, the most common lymphocyte value of 21 % ( 4.1 % ) were measured value control the MPV frequently 8.1 (6%) was measured, the most common WBC 7800 (1.9%) was measured. At the end, including SVO,DVT and MI P.Emboli significant change in the MPV. For this reason, they remain around 7-11 days to circulating platelets, days before their appearance of symptoms, which can be determined by a method simpler and cheaper MPV, MI, identified risk factors for DVT, SVO and pulmonary embolism, a large-scale groups of patients were prospectively investigated, clinical practice should take their rightful place in terms of primary prevention, especially thinking.