Primer dismenore'li hastalarda nötrofillerde kalsiyum sinyali ve oksidatif stres üzerinde nsai etkisinin araştırılması
In patients with primary dysmenorrhea research effect of nsai on calcium signal at neutrophil and oxidative stress agents
- Tez No: 352871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEY, PROF. DR. MUSTAFA NAZIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Primer Dismenore'li Hastalarda Nötrofillerde Kalsiyum Sinyali ve Oksidatif Stres Üzerinde NSAI Etkisinin Araştırılması Primer dismenore reprodüktif çağda görülen bir hastalıktır. Primer dismenore menstural periyot süresince en az 2 gün süren karın ve sırt ağrısı ile karakterizdir. Primer dismenore etiyopatogenezi tam olarak belli değildir. Görülme sıklığı %45 ile %95 arasında değişmektedir. Bu çalışmada Primer dismenore oluşumunda oksidatif stresin etkisi, oksidatif strese yanıt olarak nötrofil sitozlünde kalsiyum iyonu akışının önemi ve tedavide kullanılan NSAI ilaçların nötrofil sitoplazmasına kalsiyum akışı üzerindeki etkisni ararştırılması planlandı. Çalışmaya 6 Primer dismenore, 6 NSAI tedavi uygulanan primer dismenore hastası, 6 tane sistemik herhangi bir hastalığı olmayan ve herhangi bir ilaç tedavi alamayan kontrol hastası dahil edildi. Hastalık aktivitesi klinik bulgular ile belirlendi. Çalışmaya alınan hastalarda, LP, TAS, GSH, GSH-Px ve nötrofil intrasitoplazmik Ca+2 düzeyleri bakıldı. Primer dismenore hasta grubundan alınan nötrofiller 3 gruba ayrılarak sırası ile NSAI, verapamil+diltiazem ve NSAI+verapamil+diltiazem ile inkübe edildi. Hasta grubunda nötrofillerde intrasitoplazmik Ca+2 düzeyleri ve oksidatif stres göstergeleri sağlıklı kontrollere göre anlamlı derece yüksek bulundu. Bu çalışmanın sonuçları Primer dismenore etiyopatogenezi nötrofillerde intrasitoplazmik Ca+2 akışının ve oksidatif stresin önemini göstremektedir.
Özet (Çeviri)
In patients with primary dysmenorrhea research effect of NSAİ on calcium signal at neutrophil and oxidative stress agents Primary dysmenorrhea is a common disease of reproductive age. Dysmenorrhea is defined as abdominal pain or lower back pain lasting at least 2 days during a menstrual period. The ethiopatagenesis of primary dysmenorrhea's disease is uncertain. Its prevalence varies between 45% and 95%. We aimed to invastigate the effect of oxidative stress and Ca+2 release into neutrophile cytoplasm on pathogenesis and activation of Primary Dysmenorrhea and impact of NSAI on Ca+2 influx into the neutrophile cytoplasm. Six patients primary dysmenorrhea, six patients using NSAI, six healty control patients without any systemic disease and treatment were included in the study. Disease activity was considered by clinical findings. LP, TAS, GSH, GSH-PX and intracytoplasmic Ca+2 levels in neutrophils were maesured in study participants. Neutrophils from patients with Primary dysmenorrhea were divided into three groups and were incubated with NSAI, verapamil + diltiazem and NSAI + verapamil + diltiazaem respectively. İntracyctoplasmic Ca+2 levels in neutrophils and oxidative stress indicators were significantly highier in all the diseased individuals than in controls. The present study's results Show the importance of Ca+2 flow into the neutrophils and oxidative stress in the pathogenesis and activation of the primary dysmenorrhea.