Deneysel renal iskemi-reperfüzyon modelinde okserutin'in böbrek iskemi- reperfüzyon hasarı ve apopitozis üzerine muhtemel koruyucu etkilerinin araştırılması
Evaluation of the possible protective effects of oxerutin on renal ischemia-reperfusion injury and apoptosis in the experimental renal ischemia-reperfusion model
  1. Tez No: 352878
  2. Yazar: AHMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ÖZORAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Operasyon sırasında böbrek kan akımın azaldığı (suprarenal aortik anevrizma) veya azalması gerektiği (parsiyel nefrektomi) durumlarda böbreklerde iskemi daha sonrasında tekrar kanlanma ile birlikte reperfüzyon hasarı oluşabilmektedir. Bu durumda Akut Tübüler Nekrozun (ATN) klinik bir sonucu olan İskemik Akut Böbrek Yetmezliği (ABY) tablosu meydana gelir. İskemi-reperfüzyon hasarından sorumlu serbest oksijen radikallerinin etkilerini önlemeye yönelik birçok ajan bir çok hayvan modelinde çalışılmıştır. Flavinoidler, bitkilerde yaygın olarak bulunan ve antioksidan özellik taşıyan polifenolik bilesiklerdir. Okserutin, rutin ve kersetin türevi olup flavonoidlerin flavonol alt grubu üyesidir. Okserutinin standart bileşiminde doğal biyoflavinoid olan Rutin'in trihidroksietil türevi olan tri-okserutin bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda tri-okserutinin antioksidan, antiinflamatuvar, antineoplastik, antieritrositik, antitrombotik, antifibrinolitik ve radyoprotektif aktivite gibi biyolojik aktivitelere sahip olduğu belirtilmiştir. Çalışmamızda renal iskemi-reperfüzyon hasarı oluşturulan ratlarda okserutinin böbrek iskemi- reperfüzyon hasarı ve apopitozis üzerine koruyucu etkinliğini araştırdık. Çalışmamızda 48 adet Wistar Albino cinsi erkek rat, kontol ve deney grupları olarak beşe ayrıldı. Grup I; kontrol/sham grubu, Grup II; 30 dakika iskemi oluşturulan ve 1 saat reperfüzyon uygulanan, Grup III; İskemiden 24 saat ve 2 saat önce 500 mg/kg okserutin uygulanan, 30 dakika iskemi oluşturulan sonrasında 1 saat reperfüzyon uygulanan, Grup IV; 30 dakika iskemi oluşturulan ve 24 saat reperfüzyon uygulanan, Grup V; İskemiden 24 saat ve 2 saat önce 500 mg/kg okserutin uygulanan, 30 dakika iskemi oluşturulan, 24 saat reperfüzyon uygulanan olarak gruplar oluşturuldu. Reperfüzyon sürelerinin sonundan kan ve doku örnekleri alınarak sakrifiye edildi. BUN, ÜRE, kreatinin, sistatin-C, TNF-?, total antioksidan durum (TAS) ve total oksidan durum (TOS) biyokimyasal parametreler değerlendirildi. TUNNEL yöntemi ile apopitozis ve rutin histopatolojik değişiklik değerlendirmesi yapıldı. Çalışmamızın sonucunda renal iskemi-reperfüzyon hasarı oluşturulan ratlarda proflaktik okserutin verilmesinin iskemi-reperfüzyona bağlı gelişen renal hasar ve apopitoziste koruyucu olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Ischemia-reperfusion injury can occur in conditions where blood supply to the kidney is reduced spontaneously (suprarenal aortic aneurysm) or where this is required on purpose (partial nephrectomy). In such cases, ischemic acute renal failure develops which is a clinical consequence of acute tubular necrosis (ATN). Numerous agents have been studied in animal models to preclude the effects of free oxygen radicals responsible from the ischemia-reperfusion injury. Flavinoids are polyphenolic compounds commonly found in the plants and possess anti-oxidant features. Oxerutin is a derivative of rutin and quercetin, and the member of the flavonols, a subgroup of flavonoids. The standard composition of oxerutin contains natural bioflavinoid tri-oxerutin, which is trihydrocyethyl derivative of rutin. The studies indicated many biologic activities for tri-oxerutin including anti-oxidant, anti-inflammatory, anti-neoplastic, anti-erythrocytic, anti-thrombotic, anti-fibrinolytic and radio-protective activities. In the present study, we evaluated the protective effects of oxerutin on renal ischemia-reperfusion injury and apoptosis in the rat model of renal ischemia-reperfusion injury. We used 48 male Wistar Albino rats in the study, and the rats were divided into 5 groups as the control and the study group. Group I, control/sham operated; Group II, 30 minutes ischemia and 1 hour reperfusion group; Group III, 500 mg/kg oxerutin 24 hours and 2 hours before ischemia, 30 minutes ischemia and 1 hour perfusion; Group IV, 30 minutes ischemia and 24 hours reperfusion; Group V, oxerutin 500 mg/kg 24 hours and 2 hour before ischemia, 30 minutes ischemia and 24 hours reperfusion. At the end of the reperfusion periods, blood and tissue samples were obtained, and the rats were sacrificed. The biochemical parameters evaluated include BUN, Urea, creatinine, cystatin-C, TNF-?, total anti-oxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS). Apoptosis and routine histopathological changes were evaluated using TUNNEL method. In conclusion, it was revealed that prophylactic administration of oxerutin showed protective effects on renal injury and apoptosis caused by ischemia-reperfusion injury in the rat renal ischemia-reperfusion model.