Deneysel olarak mekonyum aspirasyonu sendromu oluşturulmuş sıçanlara pentoksifilin uygulamasının sistemik ve akciğerdeki yangısal süreç üzerine etkileri
The effects of pentoxifylline on systemic and lung inflammation in a rat model of meconium aspiration syndrome
  1. Tez No: 352882
  2. Yazar: ALİ HAYDAR TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ATICI
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mekonyum aspirasyonu sendromu (MAS) halen yenidoğanlardaki perinatal morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenidir. Yangısal olaylar MAS patogenezinde anahtar rol oynamaktadır. Bir metilksantin türevi ve fosfodiesteraz baskılayıcısı olan pentoksifilinin farklı dokularda yangısal süreci baskıladığı ileri sürülmektedir. Bu çalışmada deneysel olarak MAS oluşturulmuş sıçanlara pentoksifilin uygulamasının sistemik ve akciğerdeki yangısal süreç üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışma 45 adet Wistar cinsi erişkin sıçanla yapıldı. Anestezi sonrası trakeotomi uygulanan sıçanlara hacim kontrollü ventilasyon uygulandı. Sham grubu (n:9) dışındaki sıçanlara liyofilize mekonyum (65 mg/ml) verilmesini takiben, tedavi grubundaki sıçanlara (n:9) pentoksifilin (20 mg/kg,i.a.), kontrol grubundakilere ise (n:8) eş hacimde serum fizyolojik (SF) verildi. Mekanik ventilasyonun 3.
Özet (Çeviri)
Meconium aspiration syndrome (MAS) still remains a significant cause of perinatal mortality and morbidity in newborn infants. Inflammation plays a significant role in pathophysiology of MAS. Pentoxifylline a methylxanthine derivative and phosphodiesterase inhibitor have a therapeutic role in the suppression of inflammatory reactions in different tissues. The aim of this study was to investigate the effects of pentoxifylline on systemic and lung inflammation in a rat model of meconium aspiration syndrome.Forty-five adult Wistar rats were used in this study. Rats were ventilated by a volume-controlled mechanical ventilator. After lyophilized meconium (65 mg/ml) instillation, pentoxifylline (20 mg/kg, i.a.) was given to the rats in the study group (n: 9), eight rats received serum physiologic (SF) to serve as controls (n: 8).