Kronik bel ağrılı hastalarda ağrı ve fonksiyonel durumun yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerine etkisi
Effects of pain and functional status on quality of life and sleep in patients with chronic low back pain
- Tez No: 352883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK SEZGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı kronik bel ağrılı hastaların yaşam kalitelerini ve uyku kalitelerini araştırmak, ağrı ve fonksiyonel durumlarının yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerine etkisini incelemekti.Çalışmaya 200 hasta ile yaşları ve cinsleri eşleştirilmiş 200 sağlıklı kontrol alındı. Hastaların ağrısı Short Form-McGill ağrı anketi (SF-MPQ), fonksiyonel durumu fonksiyonel derecelendirme indeksi (FDİ), yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) ve uyku kalitesi Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ) anketleri ile değerlendirildi. Kontrol grubunun da yaşam kalitesi ve uyku kalitesini değerlendirmek için SF-36 ve PUKİ kullanıldı.Kronik bel ağrılı hastalar kontrol grubundan daha yüksek PUKİ total skorları aldılar (sırasıyla 8,1±4,3 , 4,6±3,4, p0.05).
Özet (Çeviri)
Effects of Pain and Functional Status on Quality of Life and Sleep in Patients with Chronic Low Back PainThe aim of this study was to investigate quality of life and sleep of patients with chronic low back pain and effects of pain and functional status on theirs.The study included 200 patients and 200 sex and age-matched healthy controls. Pain was evaluated with Short Form-McGill Pain Questionnaire (SF-MPQ), functional capacity with Functional Evaluation Index (FEI), life quality with Short Form-36 (SF-36) and sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) in the patient group. SF-36 and PUKI were used to evaluate quality of life and sleep in the control group respectively.The patients received significantly higher scores on total PUKI than the control group (8,1±4,3 and 4,6±3,4 respectively, p0.05).