Futbol takımlarının başarısının tanımlanması, bileşenlerinin istatistikî olarak incelenmesi ve ölçümlenmesi
La définition du succés des équipes de foot, la mesure et l'analyse des composants des cette succés
  1. Tez No: 353085
  2. Yazar: SEMİH ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Spor, Econometrics, Economics, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Spor, hem mikro hem de makro anlamda hayatımızın giderek çok daha önemli bir parçası haline gelmektedir. Bireylerin sportif faaliyetlere katılımı, giderek artmaktadır. Bu önermeyi kanıtlamak için sadece spor salonlarının sayısına ve doluluk oranlarına bakmamız bile yeterli olacaktır. Öte yandan, makro anlamda ise spor ekonomisinin boyutlarına bakmak bize yeterli fikri verecektir. Sporun günlük hayatta artan önemi, birçok farklı disiplinden araştırmacıların ilgisini bu yeni ve geniş çalışma alanına çekmiştir. Spor ekonomisi içinde en geniş paya sahip endüstri, futbol endüstrisidir. Büyük futbol endüstrisi içinde, kaynakların verimli kullanılıp kullanılmadığı ise, spor ekonomisi başlığı altında henüz detaylıca incelenmemiştir. Futbol endüstrisi içinde yar alan takımların kaynaklarını kullanma verimlilikleri nesnel kıstaslar ile ölçülebilirler. Bu çalışma kapsamında, futbol takımlarının başarısı kavramını tanımlayacağız. Futbolda başarıyı getiren unsurları 5 ana başlık altında gruplayıp literatür incelemesi yapacağız. Futbolda başarının türleri olan sportif ve mali başarıyı açıklayıp, takım başarılarını kıyaslayabilmemizi sağlayacak iktisadi denklemleri oluşturacak ve sonrasında açıklayıcı değişkenlerin istatistikî olarak anlamlılıklarını test edeceğiz. Çalışma kapsamında ortaya koyduğumuz endeksler, takımların profesyonel yöneticilerinin mevcut kaynaklarıyla Pareto optimum dengeye ulaşma kararlarında yön gösterici olacaktır. Aynı şekilde, endeksler, özerk futbol yönetiminin rekabet dengesini tesis edici düzenlemeleri oluşturma sürecinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sport is getting more and more important part of daily life. We observe that individuals spend much more time to participate in sportive activities. This statement is easily proven by taking evaluation of number of sport fields and theirs occupancies into consideration. Moreover, the scale of sport economics reached its historical record and continues to grow gradually. Thus, nowadays, researchers from various disciplines focus on this new and vast research area. The largest industry in the sport economics is the football industry. There is only limited study on the allocation and efficient use of resources in the football industry has been made. We claim that efficient use of resources in the football industry by football clubs is measurable with objective criterias. Within this study, we will firstly define the success of football clubs. Then, we will group elements of the success in the football under 5 categories and conduct a literature review about these elements. Finally, we will explain the 2 type of success in football, sportive and financial success, and form the economic equations which allow us to compare sportive and financial success of different clubs. As a final step, we will test statistically significance of the descriptive variables. We strongly believe that the indexes we formed within this study guide to professionals and administrators of football clubs in their decision making process and help to reach Pareto optimum equilibrium subject to resources of each and every football club. Furthermore, the authorities managing the football may benefit from our indexes while adjusting and altering the regulations for re-build the competitive balance.