Design and development of product layout and operating policies in an order-picking warehause
- Tez No: 35313
 - Danışmanlar: PROF. İLHAN OR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir mamul ambarının, mamul yerleşim planı ve çalışma prensipleri konusunda çalışmalar yürütülmüştür. Çalışmanın kapsamına yaklaşık 100 mamul tipi girmiştir. Problemin çözümü için, üç aşamalı hiyerarşik bir çözüm yöntemi izlenmiştir. Yöntemin birinci aşamasında, mamullerin stoklanma şekilleri, gerekli teçhizatlar ve stok sahalarının ambar içindeki fiziksel yerleşim durumlarıyla ilgili alternatifler üretilmiş ve en uygun olanına karar verilmiştir. Bu aşamada ayrıca, ambar işletim parametreleriyle ilgili çalışmalar da yürütülmüştür. İkinci aşamada, ambar işletim maliyetlerini en az tutacak şekilde mamul tipleri stok alanlarına yerleştirilmiştir. Bu konuda, probleme uygun bir yerleştirme algoritması geliştirilmiş ve uygulanmıştır. En uygun yükleme sahası dizaynı da bu aşamada çalışılan konular arasındadır. Son olarak üçüncü aşamada, simülasyon kullanılarak en uygun ambar işletim parametreleri çalışılmış ve nihai çözüm önerisi belirlenmiştir. Bu yöntemle incelenen vaka için elde edilen öneriler uygulanmaya başlanmış ve alınan ilk sonuçlar olmuştur. Çalışmanın son bölümünde bu sonuçlar da raporianmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the design and development of product layout and operating policies in an order-picking warehouse is studied. The product mix is composed of about 100 products for the case problem studied. For the solution of this problem a three level hierarchical solution procedure is developed and implemented. At the first level, alternative solutions to storage system, equipments requirement and physical layout problems are developed and the best fitting one is selected. Other than this, the best warehouse operating policies are considered at this level. At the second level, the actual allocation of product types to the physical layout of storage areas is made so as to minimize the warehouse operating costs. For this, an heuristic algorithm is developed and implemented to the case under consideration. Also, the best shipping dock design is studied at this level. Finally, at the third level, detailed studies on warehouse operating policies are carried out via simulation and the final warehouse system is concluded. Implementation tests on the suggested system have been carried out and have generated promising results. These are also reported in this manuscript.