Anaerobic digestion at low hydraulic retention times
Kısa bekletme süresinde anaerobik arıtım
  1. Tez No: 35325
  2. Yazar: TAYFUN YURDAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KRİTON CURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
JZt: KISA BEKLETME SÜRESİNDE ANAEROBİK ARITIM ÖZET Anaerobik aktif çamur yöntemi pis su arıtımında kullanılan etkili bir yöntemdir, özellikle son yıllarda bu prosesin potansiyelini arttırıcı gelişmeler kaydedilmektedir. Albükrek'in bekletme süresi 4-8 gün arasında değişen çalışmalarında başarıyla kullandığı anaerobik çamura basınç uygulayarak çökeltme sistemi bu çalışmada başarıyla uygulanabilmiştir. Deneylerde, çökeltme tanklarında 10 m su basıncı kullanılmıştır. Üç litrelik reaktörler kullanılarak yapılan deneylerde laboratuarda hazırlanan ve ana maddesi glikoz olan sentetik bir karışım kullanılmıştır. Tüm deneyler 35 C'de gerçekleştirilmiştir. Aynı sentetik besinden seyreltiyle elde edilen KOTsi 390 mg/L, 850 mg/L ve 4250 mg/L olan sentetik karışımlarla, 12 saatlik bekleme süresinde, sırasıyla yüzde 88, yüzde 83 ve yüzde 54 KOl azalması gözlemlenmiştir. Üç ay süren deneyler sırasında,12 saatlik bekleme süresine ulaşabilmek için dört saatlik periyodlarla, ortalama olarak günde altı kez besleme yapılmıştır. Bu çalışmada, Albükrek'in geliştirdiği bu sistemin seyreltik pis su arıtımında, kısa bekletme süresinde olumlu sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tsr ANAEROBIC DIGESTION AT LOW HYDRAULIC RETENTION TIMES ABSTRACT Anaerobic activated sludge process is an effective way of wastewater treatment. Especially in recent years there is a continuous improvement of the potential of the process. Exerting pressure on the sludge is a solution to the poor sludge settling which is caused due to gas bubbles generated from the anaerobic sludge. In Albukrek's study where residence periods between 4-8 days were tried, this procedure was successfully applied. In the present study the same approach is chosen as a solution to the above mentioned problem. 10 m H20 pressure was used in the settling tanks for hydraulic residence periods varying between 9-36 hours. The set up used in this study consists of two anaerobic digesters, two gas containers, and a pressure apply system. All the experiments were carried out at 35 °C. The digesters were kept in a constant heat tank to provide anaerobic conditions. The substrate used in this study was a synthetic feed solution. The experiments were carried out with three substrates each having a different COD value, namely 390 mg/L, 850 mg/L and 4250 mg/L. And 88 per cent, 83 per cent, and 54 per cent COD removal efficiencies for a HRT of 12 hours were obtained respectively for these experiments. Increase in the substrate COD value resulted to a decrease in the COD removal efficiency and in the methane content of the produced biogas. During the experiments, the feeding of the digesters was done in the average 6 times per day in 4 hrs intervals to achieve a 12 hrs retention time.The results obtained indicated clearly that the system developed by Albukrek can be applied successfuly for dilute wastewaters and short hydraulic residence time.