An Evaluation of interceptor trench efficiency for aquifer rehabilitation
  1. Tez No: 35339
  2. Yazar: ASLAN MUTAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN S. BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, kirlenmiş yeraltı sularının rehabilitasyonunda dren hendeği kullanımının etkiliği araştırılmıştır ve bu amaçla bir nümerik model geliştirilip kullanılmıştır. Nümerik model geliştirilirken sınır elemanları metodu kullanılmıştır. Modelden, kirlilik kaynağı ile bir göl arasına yerleştirilen diren hendeğinin çeşitli şartlar altındaki etkinliğinin belirlenmesinde faydalanılmıştır. Model gerçek saha verilerine dayanılarak kalibre edilmiş ve akifer kalınlığı, göldeki su seviyesi ve dren hendeğindeki su seviyesi gibi çeşitli etkenlerin dren hendeğinin etkinliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca yapılan bir çalışma ile dren hendeği ile göl araşma inşa edilebilecek, akiferin yansına kadar inen geçirimsiz bir duvarın söz konusu toplama sistemine katkıda bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Yapılan araştırmaların sonuçları akım ağları ve dren hendeği etkililiğinin değişimini gösteren grafikler aracılığı ile sunulmuş ve bu sonuçlar daha önce analitik elemanlar metodu kullanılarak gerçekleştirilen bir çalışmanın sonuçları ile karşılaştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The efficiency of interceptor trenches in the rehabilitation of polluted aquifers is investigated using a numerical model. The direct boundary elements method is used. The model is applied to study the efficiency of an interceptor trench placed between a polluted upstream source and a lake downstream. The model is calibrated using field data and the effects of various parameters such as aquifer thickness, lake water level elevation, and trench hydraulic head on trench efficiency are investigated. An additional study on the effects of a partially penetrating slurry wall constructed between the trench and the lake was carried out. The results of investigations are presented in the form of flow nets and trench efficiencies. The results are compared with those of a previous study based on the analytical elements method.