Design and development of a computerized maintenance management system for a large production facility
Büyük bir üretim kuruluşu için bir bakım yönetim sistemi tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 35338
  2. Yazar: AYŞE BANK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET BÜYÜK BİR ÜRETİM KURULUŞU İÇİN BİR BAKIM YÖNETİM SİSTEMİ TASARIMI VE GELİŞTİRİLMESİ Geçmişte bakım yönetimi, işletme fonksiyonları arasında sürekli ihmal edilen ve kontrol edilemez, kaçınılmaz bir maliyet faktörü olarak kabul edilen bir birimdi. Günümüzde ise bakım yönetiminin, üretim sürecinin önemli bir parçası olduğu, iyi planlanan bir bakım sisteminin üretim sisteminin üretkenliğini ve verimini arttırdığı anlaşılmıştır. Büyük şirket ve fabrikalar için manuel kontrol edilen bakım sistemleri, üretkenlikten tamamen uzak bir yük haline gelmektedirler. Bu sistemler dosyaların güncellenmesi için büyük bir çaba harcanmasını gerektirir ve büyük bir kağıt kalabalığı meydana getirirler. Bu durum, geçmiş bilgilerin analiz edilmesini de neredeyse imkansız hale getirir. Tüm bunları engellemek, sistemin güvenilirliğini artırmak ve kırtasiye türü işleri azaltmak için, bilgisayar destekli bakım yönetim sistemlerinin kullanılması kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bu çalışmada, dayanıklı tüketim malı üreten büyük bir işletme için, bilgisayar destekli bir bakım yönetim sistemi (BDBYS) tasarlanıp, geliştirilmiştir. Sistem, katalog dosyaları için bilgi girişi ve düzeltme, bakım aktivitelerine ait bilgilerin girişi, periyodik bakım zaman çizelgesi çıkarılması, iş emri aktiviteleri, maliyet kontrol ve raporlama gibi esas bakım fonksiyonlarım içermektedir. Raporlar ve performans göstergeleri stratejik ve taktik planların hazırlanmasında önemli bir rol oynamakta, sistem için bir geri besleme yaratmaktadır. Ayrıca, geçmişteki durum, yeni sistem tasarım ve geliştirilmesi ile önemli modüller tanıtılıp, tartışılacaktır. Bu çalışmayla oluşturulan BDBYS, benzer üretim sistemine sahip diğer işletmelerde de kolaylıkla adapte edilip kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND DEVELOPMENT OF A COMPUTERIZED MAINTENANCE MANAGEMENT SYSTEM FOR A LARGE PRODUCTION FACILITY In the past, Maintenance Management has been a frequently overlooked and neglected business function and a cost factor considered as unavoidable and uncontrollable. But lately, it has been realized that it is an important part of the production process and if it is managed effectively, overall efficiency and productivity of the production system can be increased. For large plants and companies, manually controlled maintenance management systems can be burdensome and inefficient. In such systems, there is too much paper work and too much effort required to maintain data and files, generate reports, access information and do computations; therefore it becomes impossible to analyze historical and feedback data. So, a computer aid should be used to increase the effectiveness of the system and to reduce clerical time and work. In this study, the design and development of a computerized maintenance management system (COMMS) for a large durable consumer goods production facility is presented. This system includes key maintenance functions such as inputting and updating of catalog files, inputting of information related to maintenance actions, periodic maintenance scheduling, work order tracking, cost control and reporting facilities. The reports and performance indicators play an important role in making tactical and strategic decisions. They are used as a feedback mechanism. The previous system, the design and development efforts and key components of the developed system are presented and discussed in this thesis. The COMMS can be adapted and used in any plant which has a similar production and maintenance management system.