Yığma yapıların hasır çelik donatılı kuru karışım püskürtme beton uygulamasıyla güçlendirilmesinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of strengthening of masonry including steel wire mesh with dry-mix shotcrete
- Tez No: 353446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELDA ALKAN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Depremlerde en az diğer yapılar kadar hasar görüp yıkılarak can ve mal kaybına sebep olan, dünyada ve ülkemizde azımsanamayacak oranda insanın kullandığı yığma yapılar, son yıllara kadar önemsenmemiştir. Yığma yapıların güçlendirilmesi ile ilgili son dönemlerde deneysel ve analitik çalışmalar yapılmakta olup bunların ışığında yeni yöntemler ve yeni yaklaşımlar geliştirilmektedir. Yapılan bu çalışmalarda yığma yapıların güçlendirilmesi için farklı yöntemler denenmiştir. Uygulanan yöntemlerden biride püskürtme betondur. Bu tez çalışmasında, tuğla duvarların çelik hasır donatılı kuru karışım püskürtme beton uygulamasıyla güçlendirilmesinin duvarın davranışı ve dayanımı üzerindeki etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda 2 seri halinde; birinci seride 2 adet yalın numune ve ikinci seride çelik hasır üzerine 5 cm kalınlığında kuru karışım püskürtme beton uygulanarak toplam 4 adet tuğla duvar numunesi üretilmiştir. Duvar numunelerinin dayanımı ve davranışı hakkında veri toplanarak, yığma duvarların deney verilerine göre kırılma yükleri, yer değiştirmeleri ve kırılma modları incelenmiştir. Kuru karışım püskürtme beton uygulanarak güçlendirilen duvar numunelerinin tersinir düzlem dışı yük altındaki mekaniksel davranışlarının ve performanslarının karşılaştırılması yapılmış, yığma yapıların güçlendirilmesinde püskürtme betonun kullanılabilirliği araştırılmış ve bu konuda yapılacak çalışmalara ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At least as much as the other buildings damaged in earthquakes demolished and the loss of life and property, causing substantial proportion of people in the world and in our country, until recently, been ignored. In recent years concerning the strengthening of masonry structures, experimental and analytical studies have been started. In these studies, different methods have been tried for the strengthening of masonry structures. One of the methods used in shotcrete. In this thesis, brick walls, steel mesh reinforced shotcrete application, the strengthening of the dry mixture and the strength of their effects on the behavior of the wall is to investigate experimentally. This with objective in two series, the first series bare and second series of two pieces of steel mesh on the sample lean by applying dry mix shotcrete 5 cm thick brick wall a total of 4 samples is produced. The obtained data on the strength and behavior of this wall samples collected masonry walls according to the experimental ultimate loads, displacements, failure modes were investigated. Powered by applying shotcrete mechanical behavior of the wall specimens and compare their performance under the reversible out of plane load made of sprayed concrete masonry structures to strengthen the availability of studies in this subject are researched and tried to determine which direction the light holder.